Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Müzeler Haftası İle İlgili Yazı

Bu yazımızda müzeler haftası ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumlar tarihi ve coğrafi devamlılık şuurunda millet olarak devlet şeklinde örgütlenip varlıklarını koruyabilirler. Kültür, örf ve adet, gelenek ve görenek toplumun ahlaki yönünü oluştururken, siyasi, hukuki ve idari yönü de milletin örgütlenerek devlet kurmasıyla meydana gelir.

Ahlaki ve hukuki sistemler toplumu bir arada tutan ortak değerler harmanından oluşur. Kültürel miras, tarihi miras, coğrafik miras, ortak milli hafızayı oluşturan ve koruyan miras bütünlüğüdür. Geçmişten günümüze birçok millet siyasi, idari, hukuki ve ahlaki olarak doğmuş, yaşamış ve tarihe karışmıştır.

Zaman içinde var olan ve günümüze kadar yetişebilen ilk günkü haliyle neredeyse hiçbir devlet yoktur. Milletler de birbiriyle kaynaşarak iç içe geçmişlerdir.

Bütün bunlarla beraber, müzeler öyle bir noktada ortak tarih, kültür ve hafızayı inşa eder ki geçmiş ile gelecek arasında kurulan bir köprü gibi hizmet eder. Müzeler, milletlerin tarih boyunca korudukları ortak milli hafızadır.

Geçmişi hatırlamak ve günümüzü anlamlı hale getirerek geleceği şekillendirmek ancak müzelerden alınan ilham ile mümkündür. Müze, tarihi değerler bütünü olarak maddidir. Fakat ilham olarak manevi bir iklim meydana getirir.

Müzeler bir milletin tarihi devamlılık şuurunun dinç ve dinamik kalmasını sağlar. Bu nedenle her sene Mayıs ayının üçüncü haftası Müzeler Haftası olarak kutlanır. Bu haftada yeni müze çalışmaları, restorasyonları ve çeşitli müze faaliyetleri gündeme gelir.

Müzelerin öneminin anlaşılması için farkındalık çalışmaları yapılarak, kamu spotları oluşturulur. Bizim gibi köklü milletlerin müze sermayesi oldukça geniş ve derindir. Bu yüzden müzelere gereken değeri vermeliyiz.

Müzeler Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Merve dedi ki:

    Müzeler haftası konulu yazı için çok teşekkürler işime yaradı.

  2. Aleyna dedi ki:

    Müzeler haftası kutlama programı için bu kompozisyon çok ama çok işime yaradı bu sayede konuşma metnimi daha etkili ve güzel bir şekilde hazırladım ve öğretmenim de çok beğendi :)

Yorum Yaz