Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2018

Müzeler Haftası İle İlgili Yazı (18-24 Mayıs)

Bu yazımızda müzeler haftası ile ilgili yazı (18-24 Mayıs) kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Müzeler, bir milletin ortak hafızasını oluşturur. Ortak kültür ve mirasın teşhir edilmesi, geçmiş ile gelecek arasındaki köprünün hem zaman içinde inşa edilmesini hem de tamamlanarak geleceğe yön vermesini sağlar.

Müzeler, doğal ve yapay olarak oluşturulabilir. Müzeler şahsi ya da cemiyete ait olarak meydana da gelebilir. Bir toplumun kültür değerlerini, duygu ve düşünce etiğini, hayat ahlakını, gelenek ve göreneklerini, örf adetlerini, dini inançlarını doğrudan şekillendiren unsurlardan biri de müzelerdir.

Kıymetli ve nadir eserlerin teşhir edilmesi, bilgi, düşünce, duygu ve davranış bütünlüğü içinde değerlendirilmelidir. Bu nedenle müzeler bir gezi alanlarının ötesinde zaman makineleri gibi seyahat mekanlarıdır.

Geçmişe ait olana bakıp, geleceğe dair ilham almak, bir serüvene şahit olmak, insanları harekete geçirmelidir. Müze kültürü, küresel çapa ulaşmalı ve bütün insanlığı kuşatmalıdır.

Toplumda çığır açan insanların, kurumların ya da dünyada bir medeniyet inşa etmiş olan devletlerin, milletlerin, düşüncelerin müzesini yapmak mümkündür. Bu mümkünse, gerçeğini yapmak için bir hareket noktası olarak müzeler belirlemek gerekir.

Müzeler, insanlığın makus talihini değiştirecek hareket noktaları olmalıdır. Zamanın hızla ve hazla tükendiği günümüz dünyasında, geleceğe gitmenin planları, geçmişe dönmekle sağlam temeller üzerine kurulur.

Bu nedenle müzeler bir fırsat ve imkan yuvası olarak ziyaret edilmelidir. Her alanda müzelerin sayıları arttırılmalı ve nesil yetiştirmek için müzeler bir araç haline gelmelidir. Müzeler Haftası’nda bu konuların öne çıkarılması ve işlenmesi gerekir.

Müzeler Haftası İle İlgili Yazı (18-24 Mayıs) Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. obama dedi ki:

    siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, müzeler haftasıyla ilgili yazı kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  2. Hazan dedi ki:

    Müzeler hakkında bilgi bu yazıda çok güzel ve açık verilmiş. Kompozisyon ödevimde kullandım bence çok güzel oldu öğretmenimin yerinde olsa kendime artı verirdim :D

Yorum Yaz