Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2020

Mustafa Kemal Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar Hakkında Bilgi

Aşağıda Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı savaşlar hakkında bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, çocukluk yıllarında okul hayatına başlamış ve gençlik yıllarında mülkiyeden ayrılmaya karar vererek askeri okullara kaydını yaptırmıştır. Askeri okullarda gösterdiği başarılarla göze girmiştir. Harp okulundan mezun olurken 1905 yılında bir Osmanlı Subayı olarak staj görmek için Şam’a gitmiştir.

Şam’da 5. Ordu’da görev alarak stajını tamamlamıştır. Osmanlı Devleti’nin girdiği en önemli savaşlarda da görev almıştır. İsyanların bastırılması, cephelerin kurulması ve savaşların başlayıp bitmesi Mustafa KEmal’in hayatının bir parçası olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı cepheler ve savaşlar şu şekildedir:

31 Mart Vakası

Mustafa Kemal, 3. Ordu Redif Fırkası’nın Kurmay Başkanı olarak 31 Mart Vakası’nda şehirde çıkan isyanların bastırılmasında görev almıştır.

Arnavutluk İsyanı

1911 yılında Arnavutluk’ta çıkan isyanın bastırılmasında Harbiye Nazırı Mahmut Şevket komutasında görev alarak isyanın bastırılmasında etkili olmuştur.

Trablusgarp Savaşı

1911 ve 1912 yıllarında Libya ve çevresinde İtalyanların baskınları ve devlet olarak topraklara girmesi sonucunda bir savaşın eşiğine gelinmiş ve bu yönde çıkan isyanlar nedeniyle askeri kuvvetler bölgeye intikal ettirilmiştir. Libya’ya giden ve Trablusgarp Savaşı’na katılan askerler arasında bulunan Mustafa Kemal, cephelerde önemli görevler üstlenmiştir. Bütün mücadelelere rağmen düşman topraklar üzerinde hakimiyet kurmuş ve Osmanlı Devleti toprak kaybına uğramıştır.

Balkan Savaşları (İkinci Balkan Savaşı)

İkinci Balkan Savaşı’nda Bolayır Kurmay Başkanı olarak görev alan Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı sırasında bazı toprakların kazanılmasında etkili olmuştur. Balkan siyasetinin ana hatlarının oluşmasında etkili olmuştur. Mustafa Kemal’in kurmay başkanı olarak başarı gösterdiği savaşlardan biridir.

Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı, Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan en önemli savaşlardan biridir. Çanakkale ve İstanbul Boğazları’nın hakimiyetinin riske edilmesi söz konusu olmuştur. Mustafa Kemal de bu savaşta önemli yerlerde görev alarak tarihe geçmiştir.

Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşı’nda öne çıktığı alanlar şu şekildedir:

*Conkbayırı Taarruzu

*Arıburnu ve Seddülbahir Müdafaası

*Birinci Anafartalar Zaferi

Kafkasya Cephesi

Bitlis ve Muş şehirlerinin müdafaa edilmesinde etkin bir rol oynayan Mustafa Kemal, savaşın seyrini değiştirecek görevler üstlenmiştir. Kolordu Komutanlığından Tuğgeneralliğe yükselmiştir. Görevleri gereği vatan topraklarının savunulmasında önemli emirler ve kararlar vermiştir.

Sina ve Filistin Cepheleri

Yıldırım Orduları Komutanlığı’ndan 7. Ordu komutasına atanmıştır. Bölgedeki bütün hamlelere rağmen toprakların Osmanlı hakimiyetinden çıkmasına engel olamamıştır. Ardından İstanbul’a telgraf çekerek barış yapılmasını istemiştir. Böylece Mondros Mütarekesi imzalanmıştır. Bu cephede padişah yaveri olarak önemli imtiyazlar da elde etmiştir.

Kurtuluş Savaşı

Meclis kararıyla başkomutanlığa getirilen Mustafa Kemal, dünya savaşı sonrasında Anadolu sathındaki işgalleri durdurmak için harekete geçmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasında önemli rol oynamıştır. Bu savaşın emirlerini bizzat cepheden vermiştir. yunanların gerisin geriye gönderilmesinde ve düşmanın yurttan temizlenmesinde etkili olmuştur.

Büyük Taarruz

Mustafa Kemal’in gazi unvanını aldığı ve bizzat cepheden savaşı yönettiği zaferle sonuçlanan ve en önemli savaşlardan biri olarak tarihe geçmiştir. 30 Ağustos Zafer Bayramı bu savaşın bayramı olarak kutlanmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. feraye dedi ki:

    kim hazırlamışsa eline sağlık, Atatürk’ün yaptığı savaşlar kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

Yorum Yaz