Ömer Seyfettin Forsa Özeti

9789758602728Kara Memiş adında yaşlı bir Osmanlı gemici varmış. Bu gemici tek başına hayatını devam ettirir ve gemilerde yaşarmış. Bu Kara Memiş’in bir de oğlu varmış ancak oğlu ile küçük yaştayken bağlarını koparmıştır bu nedenle de tek başına yaşıyormuş.

Günlerden bir gün Kara Memiş, Osmanlı düşmanlarının gemilerinde esir düşmüştür ve uzun yıllar boyunca korsan kadırgalarında esir düşmüştür. Bu süre içinde Karar Memiş, vatanına büyük bir özlem duymuştur bununla birlikte çektiği eziyetler de onu oldukça yormuştur ancak Kara Memiş kişiliğini ve karakterini hiç bozmamıştır ve bir gün elbet bu esaretten kurtulacağını ve bir gün Osmanlı gemilerinin onu bu esaretten kurtaracağını düşünerek kendisini teselli etmiştir.

Kara Memiş’in uzun yıllar sonra yaşlanması üzerine düşman gemiciler Osmanlı gemicisi olan Karar Memiş’i yalnız bir adaya bırakıp terk etmişlerdir. Bu adada kaldığı süre içinde gözünü ufuklardan almayan Kara Memiş asla ve asla umudunu yitirmemiştir ve günlerden bir gün bir Osmanlı gemisinin yaklaştığını görmüştür ve bu geminin kaptanı da yıllardır görmediği oğlu Turgut çıkmıştır.

Ömer Seyfettin Forsa Hikayesinin Özeti Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

117 yorum

  1. ben cok beyendim ama bagzi arkadaslarim kotu yorumlar yazmislar begenmiyolarsa kendileri yazsinlar ama zaten onlarda bilmedigi icin kullaniyo bunun icin bu kotu yorumlar bu guzel ozete yakismio. Arkadaslar bu ozeti lutfen odeviniz icin kullanmayin kitabi kendiniz okuyup ozetini cikarin ama zaten ogretmenleriniz anlamistir sizin internetten baktiginizi . bu ozeti yapana cok tesekkur ediyorum cokk begendim

  2. Hikayede Kara Memişi zavallı sıradan bir denizci gibi tasvir etmişsiniz. Oysa namı duyulmuş, saraydan bile davet alıp serüvenleri dinlenmiş bir kaptandır. Üstelik esir düştükten 20 yıl sonra bir adaya terk edilmemiş, köle olarak satılmıştır. Tek doğru vurguladığınız şey her olumsuz ve kötü şart altında ve yaşı kaç olursa olsun kendi değerlerini hep korumayı bilmesidir. Ayrıca bu hikayr zaten kısa hikaye kategorisinde yazılmış bir eser iken özet de nedir, özetinden okumaya meyletmek de nedir? Gençlerin yapacak daha büyük işleri mi var? Bu eser öyle yorumda yazdığı gibi 160 sayfa değil. Ömer Seyfettin’in seçme hikayelerini kitaplaştırdılarsa ancak tümünün sayfa sayısı bu kadar tutar. Bu hikaye başlı başına 3 sayfa civarındadır. Bu kadarcık şeyin bile özetini arayan zihniyete ne diyeyim???

  3. arada katmanız gereken önemli bilgiler vardı bu arada adaya atmamışlar adada olan birisine satmışlardır. düzeltiyim dedim ayrıca sonunda kara memiş oğlunu ggörünce heyecanlanıp bayılır ve uayndığında oğlu ben karaya cenk için çıkıyorum der babası bende geleceğim diye inat eder oğlu kabul etmez çünki babası çok yaşlıdır ama babası bir anda gençleşircesine doğrulur ve şu sözü söyler”vatan,al bayrağın dalgalandığı yer değil midir? dedi.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.