Mustafa Kemal Ankara'nın Neden Başkent Olmasını İstemiştir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Mustafa Kemal Ankara’nın Neden Başkent Olmasını İstemiştir?

Bu yazımızda Mustafa Kemal Ankara’nın neden başkent olmasını istemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bir ülkenin başkentinin belirlenmesi gerekir. Milli Mücadele döneminde en az hasar alan ve merkezi bir yerde olması dolasıyla hareket etmenin daha makul ve uygun olduğu bir coğrafya olarak ve kongre merkezlerinin yakınında olması başkent seçmeyi kolaylaştırmıştır.

Ankara bu tür nedenler dolayısıyla başkent seçilmiştir. Ankara’nın başkent olması İstanbul’u ikinci plana düşürmese de Ankara’nın siyasi olarak gelişmesinde ve göz önünde bulundurulmasında, dünyaca tanınmasında, belediyecilik anlamında da gelişmesinde etkili olmuştur. Mustafa Kemal, cumhuriyetin ilan edilmesinden ve devletin kurulmasının ardından hemen başkenti seçmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Ankara da bankta olmasını niye atatürk istemiştir

  2. şermin dedi ki:

    siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  3. irem dedi ki:

    İstanbul bu kadar gelişmiş ve güzelken neden Ankara başkent olmuş ben çok merak ediyorum. Mustafa Kemal Atatürk stratejik önemi için mi sadece Ankara’yı başkent seçmiştir.

Yorum Yaz