Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Mudanya Ateşkes Antlaşması Nerede Kaç Yılında Ve Kimler Arasında İmzalanmıştır?

c15

Bu yazımızda Mudanya Ateşkes Antlaşması nerede kaç yılında ve kimler arasında imzalanmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra savaş sonuçlarından memnun olmayan başta İtilaf Devletleri olmak üzere Osmanlı Devleti’nin direk ve dolayları düşmanları Anadolu topraklarını yeniden paylaşmak ve parçalamak için harekete geçmişlerdi.

Milli Mücadele dönemi olarak geçen ve yaklaşık dört beş yıl süren dönemde yerel halk kuvvetleri ve hükümetlerin aldıkları önlemler sayesinde direniş hatları oluşturularak Anadolu müdafaa edilmiştir. Ülke dört bir taraftan işgal edilmekteyken Anadolu toprakları üzerinde devlet kurma hayallerine kapılan milletler yavaş yavaş düşman devletlerinin desteğiyle yerleşik hale gelmeye başlamıştı.

Böyle olunca siyasi, idari ve iktisadi zorluklar yaşayan Osmanlı Devleti’nde millet yoksulluk ve sefalet içinde ve birçok şehit ve maddi kayıp vermişken yerel kuvvetler oluşturarak ve aşiret büyüklerini ve tarikat şeyhlerini önder kabul ederek mücadele etmiştir. Kadınların ve ihtiyarların öne çıktığı mücadelelerde Anadolu toprakları bir direnişe şahit olmuştu.

Yunanlıların Anadolu’dan çekilmesiyle Bursa Mudanya’da, TBMM ile Fransa, İngiltere ve İtalya arasında 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır. Bu antlaşma ile Milli Mücadele’nin savaş dönemi bitmiştir. Anadolu milleti Milli Mücadele’den galip olarak çıkmıştır.

Milli Mücadele dönemi sonrasında yeni bir devlet kurma fikri kuvveden fiile çıkarak 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle gerçekleşmiştir. Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 yılında kurulmuştur.

Mudanya Ateşkes Antlaşması Nerede Kaç Yılında Ve Kimler Arasında İmzalanmıştır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz