Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Mitoz Bölünme Nedir Evreleri Nelerdir?

Bu yazımızda mitoz bölünme nedir evreleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hücre bölünmesi, canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için meydana gelmesi gereken bir olaydır. Hücre bölünmesi gelişmiş canlılarda mitoz ve mayoz bölünme olarak meydana gelir. Mayoz bölünme üreme hücrelerinde gerçekleşerek nesillerin devam etmesini sağlar. Genetik aktarımın sağlanması da gerçekleşir.

Mitoz bölünme, vucüt hücrelerinde görülen ve büyüme, gelişme ve onarımın gerçekleşmesinde etkili olan bir faaliyettir. Mitoz bölünme sayesinde büyüme, gelişme ve onarım sağlanır. Misal olarak, insan vücudunda hücre bölünmesi sayesinde yaraların iyileşmesi, boyun uzaması, saçın uzaması gibi faaliyetler meydana gelmektedir.

Mitoz bölünme, bazı hücre evrelerinden oluşmaktadır. Bunlar, interfaz safhası, profaz safhası, metafaz safhası, anafaz safhası ve telefoz safhası olarak altı aşamadan meydana gelmektedir. Mitoz bölünmede bu aşamaların tam manasıyla yerine gelmesi gerekir. O zaman hücre bölünmesi gerçekleşmiş olur. Mitoz bölünmede genetik aktarım sağlanır ama aynı hücreden bir tane daha oluşması meydana gelir. Bir nesil devamlılığı söz konusu olamaz.

Mitoz Bölünmenin Evreleri şu şekildedir:

*İnterfaz Safhası: Bölünmeye hazırlık safhasıdır.

*Profaz Safhası: Kromozomların merkeze dizilmesidir.

*Metafaz Safhası: İğ ipliklerinin oluşması kısmıdır.

*Anafaz Safhası: İğ ipliklerinin koparak kromozomların kutuplara doğru gitmesi şeklindedir.

*Telefoz Safhası: Hücre zarının ayrılması ve yeni hücrenin oluşması safhasıdır.

Mitoz bölünme sayesinde büyüme, gelişme ve onarım faaliyetleri tamamlanmış ve vücut hücreleri sağlıklı bir şekilde yenilenmiş olur.

Mitoz Bölünme Nedir Evreleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hüda dedi ki:

    Mitoz bölünme;amip gibi tek hücreli canlılardan çok hücreli canlılara kadar bütün canlılarda görülen bir bölünme şeklidir. Evreleri; interfaz, profaz, metafaz, anafaz, telofaz evreleridir.

Yorum Yaz