Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Mitokondri Nedir Kısaca

Bu yazımızda mitokondri nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

En küçük canlılık özelliği gösteren birim hücredir. Hücre üç ana kısımdan oluşur. Çekirdek, sitoplazma ve hücre zarı bu kısımlardır. Çekirdek, yönetim merkezidir. Sitoplazmada organeller bulunur. Canlılık faaliyetleri gerçekleşir. Hücre zarı, hücreyi çevreler, Seçici, geçirgen ve canlıdır.

 

Bazı hücrelerde çekirdek zarı bulunmaz. Bu hücrelere prokaryot hücre denir. Bazı hücrelerde çekirdek zarı bulunur. Bu hücrelere ökaryot hücre denir. Hücre zarını çevreleyen hücre duvarı, bitki, mantar ve prokaryot hücrelerde bulunur.

Organeller, sitoplazma içindedir. Mitokondri, bir organeldir. Enerji üretiminin gerçekleştiği organeldir. Mitokondri, enerji üretim merkezi olarak ATP sentezler. Bu şekilde enerji ihtiyacı karşılanır. Mitokondri DNA taşıyabilir. Hemen her hücrede bulunur. Canlılığın en önemli göstergesidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Baransel dedi ki:

    Fen bilgisi konularını anlarken çok zorlanıyorum özellikle mitokondri nedir bir türlü anlayamamıştır ama yazınız çok anlaşılır ve öz bir şekilde konuyu anlatmış son derece güzel bir ödev yazısı olmuş.

Yorum Yaz