Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir

Bütün canlılar gibi insanların da vücudunun çalışması için gerekli olan bazı şeyler vardır. Organlarımızın, yaşamsal fonksiyonlarımızın sağlıklı bir şekilde işlevsel olması için gerekli olan maddelerden bir tanesi de mineraller olmaktadır. Dışarıdan tükettiğimiz sıvı, yiyecek gibi şeylerin içerisinde bulunan mineraller, insan vücudunun çeşitli bölümlerinde farklı görevler görürler. Bu sebepten dolayı bu konuda bilinçli olunması ve her gün, vücudun ihtiyaç duyduğu mineralin vücuda sağlanması gereklidir.

Peki minerallerin vücudumuzda işlevleri nelerdir? Sindirim sistemimizden kanımıza geçen mineraller, besinlerden aldığımız vitaminler ile birleşerek sistemimizin çeşitli bölgelerine faydalar sağlarlar. Örneğin kemik ve diş oluşumunda ve gelişiminde minerallerin rolü büyüktür. Dolaşım sisteminin ve sinir sisteminin enerjisi olarak rol oynar ve vücudun ihtiyacı olan su seviyesinin sağlanmasında ve dengelenmesinde etkili olurlar.

Düzenli, sağlıklı beslenmeyen kişilerin vücutlarında mineral eksikliği gibi durumlar görülebilmektedir. Böyle durum içerisinde insan bedeni işlevlerini doğru şekilde yerine getiremeyebilir. Örneğin mineral eksikliği durumunda, sinir sistemimiz zarar görebilir. Bu sebepten dolayı bu tür bir zarardan kaçınmak için öncelikle sigara ve alkolden uzak durmamız gerekir. Alkol, vücutta dehidrasyona sebep olduğu için vücudumuz, alkolü temizlemek için yüksek miktarda minerali de dışarı atmak zorunda kalır.

Mineraller, özellikle maden sularında yüksek oranda bulunurlar. Kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, selenyum, krom, flor gibi vücutta işlevi olan çeşitleri vardır. Her bireyin günlük belirli bir miktar mineral alması gerekmektedir. Bunu sağlamak için ise her gün düzenli sıvı tüketimi yapmanız yeterli olacaktır.

Minerallerin Vücuttaki Görevleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz