Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2018

Bir Canlının Büyüyüp Gelişebilmesi Hangi Koşullara Bağlıdır

 

bitkide_buyume2d10Her canlının büyüyüp gelişme süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Bu yazımızda sizlere bir canlının büyüyüp gelişebilmesi için hangi koşullara bağlıdır konusunda derlediğimiz bilgileri sunacağız.

İnsanların Büyüme Aşamaları:

Her bebek anne karnına embriyo olarak düştükten sonra annenin bağışıklık sistemine, yaşadığı iklim şartlarına ve beslenme koşullarına göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda ruh sağlığı ve stres gibi durumlar anne karnındaki insanın gelişimini büyük ölçüde etkilemektedir. Doğduktan sonra bebekler hızlı bir şekilde büyüme gösterirler ve 3 yaşından sonra ise çocukluk dönemine adım atarlar.

İnsanların büyüme ve gelişme sürecinde etkili olan en büyük faktörlerden birisi de yaşadığı coğrafi koşullar ve iklim şartlarıdır. Mesela; Britanya ülkesinde çok fazla sarışın insan vardır ve bu durum o bölgenin coğrafi koşullarından kaynaklanmaktadır.

Hayvanlarda Büyüme ve Gelişme:

Hayvanlar dünyaya geldiklerinde ihtiyaçlarını farkında olurlar ve bu sebepten dolayı da hayvanların insanlara göre büyüme ve gelişme süreci daha hızlı ilerlemektedir. Balık, kurbağa ve örümcek gibi bazı sayılı canlılar büyüme ve gelişme süreci içinde başkalaşım geçirebilirler bunun nedeni ise büyüyüp gelişebilmek için gerekli ortamı sağlayabilmektir.

Bitkilerde Büyüme ve Gelişme: 

Bitkilerin büyüme ve gelişme süreci toprak, ışık ve su olmak üzere üç faktöre bağlıdır. Bitkilerin topraktan aldığı besin ve su, havadan aldığı ışık bitkilerin büyüme ve gelişme sürecini hızlandırır ya da yavaşlatabilir. Aynı zamanda bu faktörler bu bitkilerin farklı türlerde büyümesini ve gelişmesini sağlayabilir. Mesela; çöllerde büyüyüp gelişen kaktüsler iğne yapraklı yapıya sahiptirler. Kaktüslerin iğne yapraklı olmalarının nedeni ise terleme olayının engellenerek su kaybının önlenmeye çalışılmasıdır.

Bir Canlının Büyüyüp Gelişmesi Hangi Koşullara Bağlıdır Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz