Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Temmuz 2018

Mineral Kayaç ve Maden Arasındaki İlişki

Mineral kayaç ve maden arasında nasıl bir ilişki vardır, kayaç mineral ve maden arasındaki fark nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

maden-mineral-kayac arasındaki ilişki

Doğal çevrede çok büyük yer kaplayan, yer kabuğunun yapısında etkili bir unsur olan bir ya da birden fazla mineralden meydana gelen kütleye kayaç adı verilir.

Bölüm bölüm yer kabuğunda rastlanan bir çok iç ve dış doğal nedenler sonucunda meydana gelen ekonomik alanda değerli olan minerallere maden adı verilir.

Normal sıcaklık değerlerinde doğada katı halde bulunan maddelerle karışmış ya da birleşik olarak veya kimyasal yöntemlerle üretilen inorganik maddelere mineral adı verilir.

Tanımlarını verdikten sonra mineral kayaç ve maden arasındaki ilişki konusunda açıklama yapalım;

Kayaçlar, bir ya da birden çok mineralin birleşmesiyle meydana gelen bir maddedir. Mineral ise kayaç ile her ne kadar karıştırılsa da aslında mineral kayaçtan farklıdır. Minerali kayaçtan ayıran en önemli özellik; mineralin her zaman aynı kimyasal özelliklere bağlı olarak meydana gelmesidir. Genellikle çeşitli mineral karışımları bir araya gelerek kayaçları oluşturur. Yani, birden fazla mineralin bir araya gelerek oluşturduğu maddeler kayaçlardır.  Maden ise sanayi tesislerinde işlenebilen ve ekonomik olarak değerli olan mineral türüdür.

Kayaç Mineral Maden Arasındaki İlişkiler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz