Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Milli Mücadele De Başarı Sağlanmasına O Dönemde Yayınlanan Gazetelerin Ne Gibi Katkıları Olmuştur?

Bu yazımızda Milli Mücadele de başarı sağlanmasına o dönemde yayınlanan gazetelerin ne gibi katkıları olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu topraklarında başlayan Milli Mücadele yılları 1919 – 1922 yılları arasında sürmüştür. Anadolu’da halkın yerel kuvvetler olarak çocuklardan ihtiyarlara kadar örgütlenmesini sağlayan haberleşmenin sağladığı avantajlardır.

Milli Mücadele yıllarında halkın örgütlenmesini ve mücadelenin planlanmasını sağlayan basın ve yayın organlarından gazeteler önemli bir yere sahiptir.

Yeni gazete ve ajansın kurulması, milli haberleşme imkanı sağlamıştır. Yabancı kaynaklı gazete ve ajansların menfi propagandası engellenmiştir. Milli Mücadele adım adım milletle paylaşılmıştır. Düzenli ordunun müdahil olmasına kadar yerel kuvvetler olarak halk Anadolu’yu canı pahasına müdafaa etmiştir.

İrade-i Milliye ve Hakimiyet-i Milliye gazeteler yapılan kongre ve konferansları, yayınlanan bildirge ve genelgeleri yayınlamıştır. Anadolu Ajansı da milli bir yayın politikası gütmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz