Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mart 2021

Milli Bayramlarımız Nelerdir Ve Niçin Kutlanır Sırasıyla

Bu yazımızda milli bayramlarımız nelerdir ve niçin kutlanır sırasıyla kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli bayramlar, milletimizin tarih boyunca büyük yiğitlik, mertlik göstererek elde ettiği zaferler sonucu yaşanan sevinç ve mutlulukların paylaşılması için kutlanan bayramlardır. Cumhuriyet dönemiyle birlikte milli bayramlar bu minvalde gerçekleşmiştir.

Milli bayramlar, milletimizin zaferlerini yeniden hatırladığımız, tarihi devamlılık şuuru kazandığımız günlerdir. Bu günler resmi tatil olarak, resmi törenler ve sivil kutlamalarla birlikte bayram havasında kutlandığı için milli bayram olmuşlardır.

Bazı zaferler, destan niteliğindedir. Hüzün ve elem doludur. Fakat yine de milletin şahlanışı nedeniyle bayram olarak kutlanır. Özel günler, güzel günlerimiz için bir işaret fişeği olmuştur.

Milli bayramlarımız şu şekildedir:

23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. 23 Nisan 1920 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli egemenliğin kalesi olarak açılmıştır. Bu nedenle 23 Nisan günleri yurt genelinde ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olarak kutlanır.

19 Mayıs: Atatürk Anma Gençlik ve Spor Bayramı’dır. 19 Mayıs 1919’da Karadeniz’deki yolculuğunu tamamlayan Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a çıkmış ve Milli Mücadele’de yeni bir adım başlatmıştır. Bu nedenle 19 Mayıs, milli mücadele bayramı olarak kutlanır.

15 Temmuz: Demokrasi ve Milli Birlik Günü’dür. 15 Temmuz 2016 yılında bir grup hain tarafından milletin canına kastedilmiş ve sayısız şehit verilmiştir. Vatan ve millet uğruna sokağa çıkanları anmak için destansı mücadeleyi de kutlamak için idrak edilecektir.

30 Ağustos: Zafer Bayramı’dır. Büyük Taarruz sonucunda kazanılan milli mücadele zaferi olarak kutlanır.

29 Ekim: Cumhuriyetin İlanı’dır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu olarak kutlanır.

Milli Bayramlarımız Nelerdir Ve Niçin Kutlanır Sırasıyla Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ahu dedi ki:

    Milli bayramlar konusunda hazırladığınız bu yazı çok harika olmuş ayrıca milli bayramlarımızı kısa kısa açıklayarak bilgiler aktarmanız konuyu daha da zengin bir hale getirmiş.

Yorum Yaz