Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Mikroskobik Canlıların Varlığını İspatlayan Bilim Adamı Kimdir?

Bu yazımızda mikroskobik canlıların varlığını ispatlayan bilim adamı kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mikroskobik canlılar, gözle görülemeyecek kadar küçük olan ancak mikroskop mercekleri altında gözlemlenebilen canlılardır. Bu nedenle çok küçük manasında mikroskobik sıfatıyla anılırlar. Bakteriler, mantarlar, arkealar, protistler bazı mikroskobik canlıların genel isimleridir.

 

Mikroskobik canlıları ilk keşfeden kişi Anton van Leeuwenhoek isimli bilim insanıdır. 17. yüzyılda mikroskop çalışmaları yapan Anton, mikroskobik canlıların varlığından söz etmiştir. Mikroskop altında yaptığı bu keşifle beraber Mikrobiyoloji olarak da bir bilim dalı ortaya çıkmıştır.

Mikroskobik canlılar, mikroorganizma olarak da bilinir. Çoğu tek hücrelidir. Mavi – yeşil algler, planktonlar, planaryalar, bazı mikroskobik bitki ve hayvanlar da mikroorganizma olarak anılır. Varlıkları ancak mikroskop altında tespit edilir. Ayrıca doğadaki etkilerinden de anlaşılabilmekte ve mikroskopla anlamdırılırlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayten dedi ki:

    Mikroskobik canlıların varlığını ispatlayan bilim adamı bu yazıda ifade edilirken aynı zamanda harika bir şekilde bilim adamı hakkında bilgi verilmesi çok güzel olmuş.

Yorum Yaz