Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Mikroplardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Bu yazımızda mikroplardan korunmak için neler yapmalıyız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların hayatta en değerli sermayesi sağlık sermayesidir. Sağlıklı yaşamak, insanın mutlu ve huzurlu olmasını sağlar. Hayat sevincini ve zevkini korur. İnsan, insan olarak ihtiyaçlarını sağlığı nispetinde gerçekleştirebilir.

 

Sağlıklı yaşamak için gerekli olan doğru beslenme, spor yapma ve en önemlisi temizlik şartlarını sürdürmedir. Temizlik sağlığın korunmasında en önemli etkendir. Hijyen kurallarının sağlanması, hastalıkların kaynağının kurutulması gibidir.

Temiz olmayan yerler, sağlıksız yerlerdir. Temiz olmayan yerler mikrop yuvalarıdır. Mikroplar, insana doğrudan zarar veren mikroorganizmalardır. Zararlı mikroskobik canlılar, insanın sağlığını bozar. Hastalık sahibi olmasına neden olur.

Bazı mikroplar, doğrudan ölümcül olabilir. Tek hücreli canlılar, mikroorganizmalar insan sağlığına zarar verir. Bunlar pis, hijyensiz yerlerde, sokakta, evde tuvaletlerde ve her yerde olabilir.

Mikroplardan korunmak için şunları yapmalıyız:

*Hijyen kurallarına uymalıyız.

*Düzenli olarak el ve ayak temizliğine dikkat etmeliyiz.

*Kişisel ve çevresel temizliğe dikkat etmeliyiz.

*Ortak kullanım alanlarını sürekli temiz tutmalıyız.

*Çevremizi temiz tutmalıyız.

*Hijyen malzemeleri pratik olarak tüketmeliyiz.

*Günlük, haftalık ve aylık temizlik günleri belirlemeliyiz.

Mikroplar, insanların bağışık sistemini bozar. Böylece insan vücuduna sızan mikroplar, vücut doku, organ ve sistemlerini işlevsiz hale getirir. Vücut direncini düşürür ve hastalığa neden olur. Bazı mikropların vücuttan tahliyesi mümkün değildir. Bu tür mikroplar ölümcüldür.

Mikropların insanlara doğrudan zarar vermesi, temizliğin önemini göstermektedir. Bu nedenle mikroplardan korunmak için öncelikle temizlik kurallarına dikkat etmeliyiz.

Mikroplardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

  2. Sıla dedi ki:

    mikroplardan korunma yolları maddeler halinde paylaşmışsınız bu çok işime yaradı diğer bütün sitelerde düz yazı olarak yazılmış bu yazı çok güzel ama.

Yorum Yaz