Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Mıknatıs Kutupları Nelerdir?

Aşağıda mıknatıs kutupları nelerdir kısaca olarak kısaca olarak ele alacağız.

Mıknatıs, demir, nikel, kobalt gibi elementleri çeken bir maddedir. Elektromanyetik bir ortam oluşturur. Mıknatısın kutupları bulunmaktadır. Mıknatısın kutuplarından birbirlerine doğru akımlar oluşmaktadır. Bu manyetik alana giren demir, nikel ve kobalt elementleri mıknatıs tarafından çekilmektedir.

Mıknatıs, iki kutuptan meydana gelmektedir. Mıknatıs, kuzey ve güney kutuplarından oluşmaktadır. Kutuplar arasında manyetik alan bulunmaktadır. Zıt kutuplar birbirini çeker. Aynı kutuplar ise birbirini itmektedir. Mıknatıs kutupları, mıknatıs parçalandıktan sonra yeniden oluşmaktadır.Mıknatıs ancak demir, nikel ve kobalt üzerinde tahakküm kurabilir. Mıknatısın kutupları S ve N harfleriyle görülmektedir. South, güney demektir. North ise kuzey demektir. Bu nedenle mıknatıs kutupları S ve N olarak gösterilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. batıkan dedi ki:

    Mıknatısın kutupları; artı ve eksi olarak gösterilir. Aslında artı kutup N ile gösterilir. Eksi kutup ise S ile gösterilir. N ve S ise Kuzey ve Güney anlamında olan North ve South kelimesinden gelir.

Yorum Yaz