Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mayıs 2021

Mezopotamya Uygarlığı İçerisinde Yer Alan Medeniyetler ve Özellikleri

mezopotamya1Mezopotamya bölgesinde geçmiş dönemlerde bir çok medeniyet kurulmuştur ve bu medeniyetler Mezopotamya uygarlığını meydana getirmiştir. Bu yazımızda Mezopotamya uygarlığı içerisinde yer alan medeniyetler hangileridir bu medeniyetlerin önemli özellikleri kısaca sizlere aktaracağız.

Mezopotamya Uygarlıkları:

  • SÜMERLER: Mezopotamya uygarlık tarihi Sümerler ile başlamaktadır. Aşağı Mezopotamya’da kurulan Sümerler’in en önemli şehirleri; Ur, Uruk, Lagaş, Kiş ve Urnamu kent devletleridir. Sümerler uygarlığına Elamlar son vermiştir.
  • AKADLAR: Sargon tarafından kurulan Agade (Akad) kenti, kısa bir zaman dilimi içinde Yukarı ve Aşağı Mezopotamya’yı tek bir yönetim altında toplamıştır. Aynı zamanda Kral Sargon, ilk daimi orduyu kurarak bu ordu sayesinde Akadlar’ın sınırlarını Akdeniz’e kadar genişletmiştir. Gutilerin saldırıları sonucunda çöküşe geçen Akadlar’ın siyasi varlığına Sümerler tarafından son verilmiştir.
  • BABİLLER: En önemli hükümdarları Hammurabi’dir. Babiller, çok katlı tapınaklar yapmışlardır ve bu tapınaklara “Ziggurat” adını vermişlerdir. Bu zigguratların en üst katını gözlemevi yapan Babiller, alt katlarını ise ürünlerini depolamak için kullanmışlardır. Tıp ve astronomi gibi alanlarda büyük bir ilerleme kaydeden Babiller, mimari alanda Mezopotamya uygarlıkları arasında en gelişmiş uygarlık olmuştur.
  • ASURLULAR: Sami kökenli bir kavim olan Asurlular, bu ismi Asur kentinden almıştır. Asurlular’ın başkentleri Ninova’dır. Asurlular, Anadolu bölgesinde bir çok yerde ticaret kolonisi kurmuşlardır ve Hititlerin akınları sonucunda zayıflayan Asurlular, en parlak dönemlerini Asurbanipal döneminde geçirmişlerdir. Asurlular, Medler ve Babilliler tarafından yıkılmışlardır.
  • ELAMLAR: Sami kökenli bir kavim olan Elamlılar, Mezopotamya’nın güneydoğusunda yaşamışlardır. Başkenti Sus şehri olan Elamlılar’ın varlığına milattan önce 7. yüzyılda Asurlular tarafından son verilmiştir.

Mezopotamya Uygarlığı İçerisinde Yer Alan Medeniyetler Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz