Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Paranın İcadı ve Tarihsel Gelişimi

medieval-coinsGünümüzde insanların mal ve hizmet almak için karşılığında vermiş oldukları araca “para” adı verilmektedir. Bu yazımızda paranın icadı ve gelişimi kısaca sizlere derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Bir ülkenin ekonomik bağımsızlığını, egemenliğini ve özgürlüğünü ifade eden para, günümüzde her ülkeye özgü olarak basılmaktadır dolayısıyla da günümüzde yaklaşık 160 çeşit para birimi kullanılmaktadır.

Anadolu uygarlıklarından birisi olan Frigyalılar yıkılıp yok olduktan sınra milattan önce 687 senesidne Anadolu’nun Batı kesminde Gediz ve Menderes nehirlerinin arasında kalan kısımda Lidyalılar Deveti var olmaya başlamıştır. Lidyalıların başkenti ise günümüzdeki Manisa-Salihli dolaylarında yer alan Sardes şehri olmuştur.

Ticari faaliyetlerle uğraşan ve bu ticari faaliyetlerini sürekli geliştiren Lidyalılar kısa sürede kültürel, ekonomik ve sosyal alanlarda kendisini büyükü ölçüde geliştirmiştir ve diğer devletler ile büyük ekonomik faaliyetler yapmaya başlamıştır. Böylece Lidyalılar Devletinin sınırları Kızılırmak hattına kadar dayanmıştır.

Lidyalılar dönemine kadar ve Lidyalıların kurulduğu ilk zamanlar ticari faaliyetlerde takas usulü kullanılıyordu. Yani insanlar aldıkları malın yerine başka bir mal veriyorlardı ve değiş-tokuş yapıyorlardı ancak bir zaman sonra bu yöntem ticari faaliyetlerde yeterli olmamaya başlamıştır. Bu durumlar akabinde Kral Gigges tarafından ilk para üretilmeye başlanmıştır.

Lidyalılar döneminde ilk kez üretilen paralar altın, gümüş, alüminyum, nikel, tunç gibi madenlerin karışımı ile meydana getirilmiştir ve bu külçelerin yani paraların üzerine Lidya kralının simgesi olan kartal başı figürler işlenmiştir. Bu kayıtlar tarihi kaynaklara Heradot tarafından kayıt altına alınmıştır ve bu kayıtlarda paranın Lidyalılar tarafından keşfedildiği ifade edilmiştir.

İslamiyet döneminde ise ilk oara 639 yılında Hz. Ömer döneminde bastırılmıştır. Dünya çapında ise ilk kağıt para 806 senesidne Çin’de üretilmeye başlanmıştır. Avrupa’da ise ilk olarak 1660 senesinde İsveç ülkesinde basılarak kullanıma alınmıştır ve 18. yüzyılın ilk yarısından itibaren kağıt para Amerika kıtasında kullanılmaya başlanmıştır.

Osmanlı Devleti döneminde ilk para hükümdar Organ Gazi döneminde basılmıştır ve bu basılan paraya da “akçe” adı verilmiştir. Fatih sultan Mehmet’in İstanbul’u fehtetmesi ile sikkeler basılarak kullanılmaya başlanmıştır.

Cumhuriyet ilan edildikten sonra ise lira, kuruş ve para isimleri ile para birimleri kullanılmaya başlanmıştır. Para birimi olarak kullanılan para Osmanlı Devleti döneminde de kullanılan bir para çeşidi olmuştur.

Paranın İcadı Vikipedi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz