Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Mevlana’nın “Ya Göründüğün Gibi Ol, Ya Da Olduğun Gibi Görün” Sözü Ne Anlama Gelmektedir?

Bu yazımızda Mevlana’nın ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün sözü ne anlama gelmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Manevi duygu ve düşünceler insanı hayata bağlar. Burada önemli olan ise hayata dair değerlerin insanlar tarafından tam bir dürüstlük ve doğrulukla uygulanması, yaşatılması, tavsiye edilmesi ve gelecek nesillere emanet olarak bırakılmasıdır. En önemli değerlerimizden biri de dürüstlüktür. Bu nedenle Anadolu coğrafyasında ortaya çıkan bütün öğretilerde dürüstlüğe önem verilmiştir. Anadolu dürüstlüğüyle öne çıkmıştır.

Mevlana’nın ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün sözü, iki yüzlü olma, verdiğin sözde dur, nasılsan öyle davran, davranışlarını şartlara göre değiştirme, dürüst ol, taviz verme, eğilme ve bükülme, omurgasız hareket etme anlamlarına gelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ibrahim dedi ki:

    Mevlana’nın ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün sözü babamın bize en çok söylediği nasihatlerinden biridir. Bize hep kendimiz gibi görünmemizi kendimizi etrafa farklı tanıtmamamız gerektiğini söyler.

Yorum Yaz