Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Merkezi Yönetimdeki Yöneticiler Göreve Nasıl Gelirler?

Bu yazımızda merkezi yönetimdeki yöneticiler göreve nasıl gelirler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Merkezi ve yerel yönetimlerde seçim ve atama yoluyla birçok bürokrat görev almaktadır. Demokrasi erklerinden biri olan kuvvetler ayrılığı ilkesi, yasama, yürütme ve yargı organlarından oluşmaktadır. Hepsi kendi içinde seçim ve atamalarla belirlenen yöneticilerle oluşmaktadır.

Merkezi yönetim, hükümete atfedilir. Hükümet, seçimle belirlenir. Seçime giren partiler oy çoğunluğuna ulaşınca cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurma yetkisi verilir. Hükümet böylece seçimle kurulur.

Hükümete dışarıdan atama yaparak da bakan seçilebilir. Valiler ve kaymakamlar da atama yoluyla cumhurbaşkanı tarafından seçilir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde yürütmenin başı cumhurbaşkanı olacaktır. Hükümeti kendi kuracak olan cumhurbaşkanı milletvekili olmayanları hükümete bakan atayacaktır. Bakan olanlar milletvekili olamayacaktır. Yasama organı olan meclisi de halk kendi iradesiyle seçecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sevim dedi ki:

    Merkezi yönetimdeki yöneticiler göreve nasıl gelirler ödev sorumu bu yazıyla cevapladım. Çok kolay bir şekilde ve hızlı bir zaman diliminde yaptım çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.

Yorum Yaz