Mercidabık Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda mercidabık savaşı kimler arasında yapılmıştır tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, beylik ve devlet tarihi boyunca Bizans ile savaşmıştır. Bu nedenle Anadolu mücadelesini erteleyerek Balkanlar üzerinde siyasi bir hakimiyet kurma ve İslam’ı yayma çabasına girmiştir. Böylece İstanbul’un fethi hızlanmıştır.

İstanbul’un fethinden sonra da Anadolu üzerine yoğunlaşan Osmanlı Devleti doğudaki tehditleri yok etmekle uğraşmıştır. Yavuz Sultan Selim dönemi Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemlerinden biridir. Birçok savaş yapılmıştır. Doğu seferleri düzenlenmiştir.

Doğuya yapılan seferlerden biri de Memlukler üzerine yapılan seferdir. Mercidabık Savaşı’nın yaşanmasına neden olmuştur.

Mercidabık Savaşı,

24 Ağustos 1516 yılında Osmanlı Devleti ile Memluk Devleti arasında yaşanmıştır. Yavuz Sultan Selim’im zaferiyle sonuçlanmıştır. Filistin, Suriye, Lübnan Osmanlı Devleti’nin topraklarına dahil olmuştur. Osmanlı Devleti doğuda da güçlenmiştir.

1 yorum

  1. Mercidabık savaşını kim yaptı diye Google’a sordum, Google da bu siteyi buldu bana. Önce size sonra Google’a çok teşekkür ederim sayesinde çok güzel bir site buldum çünkü yazılarınız ödevlere oldukça faydalı.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.