Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Mercan Ağarması Nedir‬?

Bu yazımızda ‪mercan ağarması nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Küresel ısınma sonucunda yeryüzünde birçok canlı ve cansız varlık zarar görmektedir. Değişen iklim şartları, doğa olayları ve çölleşme, çoraklaşma, buzulların erimesi gibi durumlar doğrudan çevresel faaliyetleri etkiler.

Küresel ısınma nedeniyle okyanuslarda zarar gören canlı varlıklardan biri de mercanlardır. Mercanlar iklimin değişmesi, suların özelliklerini kaybetmesi ya da aksaklıkların yaşanması nedeniyle renklerini kaybederler.

Mercanların, küresel ısınma nedeniyle değişen coğrafik şartların etkisiyle stres altında olduğunun bir göstergesi olan olay mercan ağarması olarak bilinir.

Mercan ağarması, mercanların beyazlamasıdır. Beyazlayan mercanlarda bir stres oluşumu gözlemlenir. Mercanlar kalıcı olarak bu şekilde görünmezler. Mercanların ağarmasının artması, küresel ısınmanın yıkıcı boyutlara ulaştığını gösterir. Mercanlar gibi diğer canlı ve cansız varlıklar da bu bozulmalardan olumsuz etkilenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ziynet dedi ki:

    Mercan ağarması nedir çok güzel anlatılmış bu yazıda. Ayrıca konuyu anlatıp geçmemişsiniz hem kısa ve öz hem de anlatarak çok bilgilendirici bir yazı meydana getirmişsiniz.

Yorum Yaz