Mektup Çeşitleri ve Mektupların Yazılış Amaçları Nelerdir?

Bu yazımızda mektup çeşitleri ve mektupları yazılış amaçları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mektup, bir kişiye ya da bir makama yazılan düz yazı olarak haber niteliği taşıyan bir türdür. Mektuplar birçok amaçla yazılabilir. Özel, resmi, açık ve edebi olarak değer kazanabilir. Mektuplarda belli bir düzen bulunmaktadır. Bu düzene her mektupta uyulmaktadır. Açık mektuplar bazen bunların dışında kalabilir.

Mektupta hitaplar bulunmaktadır. Bu hitaplar kurumsal ya da bireysel olarak farklılıklar gösterebilir. Özel mektupların dili samimi iken resmi mektuplar makam ve mevki belirtir. Ayrıca resmi kayıtlar için tarih, sayı ve konu bulunmaktadır.

Mektup türleri şu şekildedir:

*Özel Mektuplar

*Resmi Mektuplar

*Edebi Mektuplar

*Açık Mektuplar

Özel Mektuplar

Kişiler arasında yazılan mektuplardır. Kişilerin haberleşmesi için kullanılan bir mektup türüdür. Bu mektupta da hitabetler bulunmakta ve samimi bir dil kullanılabilmektedir.

Resmi Mektuplar

Kurumlar ve bireylerle kurumlar arasında haberleşme için kullanılan mektup türüdür. Evrak kayıt olarak makam, mevki, konu, sayı ve tarih içermesi, eklerinin mutlaka belirtilmesi gerekir. Dili resmidir, belli bir ritüel düzeni bulunmaktadır.

Açık Mektuplar

Kamuya duyuru olarak yazılan mektuplar olarak şahısların ya da kurumların kaleme aldığı bildiri ve sesleniş mektupları olabilir.

Edebi Mektuplar

İçinde edebiyata dair veciz, şiirsel sözlerin bulunduğu ve edebi kaynak olarak kullanılabilen dili de edebi olan ve daha çok kendi alanında bilgili kişiler tarafından yazılan mektuplardır.

Mektup Çeşitleri ve Mektupların Yazılış Amaçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. Mektup çeşitleri; özel, resmi, iş, edebi ve açık mektuplardır. Mektupların yazılış amaçları ise; Uzakta bulunan herhangi dosta, arkadaşa gönderilen ya da kamu kuruluşları arasında haberleşmeyi sağlar.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.