Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Zekat İbadeti Hakkında Bilgi

Bu yazımızda zekat ibadeti hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam’da ibadet Allah’a yapılır. İbadetin nafile olanları ve farz olanları bulunmaktadır. Bunlar da bedenle, malla ve hem beden hem malla yapılan ibadetler olarak ayrılmaktadır. Malla yapılan ibadetler arasında zekat bulunmaktadır. Zekat farz olan bir ibadettir. İslam’ın beş farzından biridir. Allah zekat vermeyi ve namaz kılmayı sürekli olarak aynı ayetlerde bulundurmuştur.

Zekat, malı olana ve zengin olana ve nisaba malik olana geçerli olan bir ibadettir. Nisaba malik olmak zekat verecek derecede varlık sahibi olmaktır. Bir kişinin belli bir nisap miktarında mal varlığı zaruretinin dışında bulunuyorsa kırkta birini fakirlere vermek zorundadır.

Zekat için nisap miktarı seksem (80) gram altın olarak ayarlanmıştır. Oturacak evi, binecek arabası ve kendi geçimini sağlayacak kadar parası olan kişilerin bunların haricinde edindiği mal varlıkları ve ticarette kullandıkları servetlerine zekat düşmektedir. Zekat bir ibadet olduğu için akil baliğ olmak ve nisaba malik olarak bu ibadete yapmak gerekir.

Zekat, İslam’da zengin ve fakir arasındaki iktisadi farklılıkların kapatılması için İslam İktisadi Nizamı olarak bilinen bir çözümdür. Allah’ın emri olduğu için farzdır. Zekat, fakirlere verilir. Zekat, kurumlara verilmez. Zekat parasıyla maaş verilmez, ayni ticaret yapılmaz. Cami yapımında kullanılamaz ki diğer işlerde kullanılsın. Zekat fakirin hakkıdır. Okuyan talebeye verilebilir.

Zekat İbadeti Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    ödevim hemen bitti beğendim zekat nedir kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

  2. zehra dedi ki:

    Zekat ibadeti; İslam dininin beş şartından biridir. Kişilerin sahip olduğu mal ve paranın kırkta birini her yıl fakir kardeşlerine sadaka olarak dağıtılmasına denir.

Yorum Yaz