Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Medreseler Hakkında Bilgi

Aşağıda medreseler hakkında bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Medreseler, özellikle İslam coğrafyasında eğitim ve öğretim faaliyetleri açısından önemli bir yere sahiptir. Selçuklu döneminden günümüze kadar Anadolu sathında medrese kültürü yerleşik hale gelmiştir. Selçuklu döneminde kurulan Nizamiye Medreseleri, Osmanlı Devleti’nin kurduğu üniversiteler de medreselerin gelişimini sağlamıştır.

Medreseler bilimin ve ilimin yuvası olmuştur. İslami ilimlerin en iyi hocalardan öğrenildiği yerler olarak İslam’ın yaygınlaşmasını ve yaşanmasını sağlamıştır. Buradan yetişen kişiler İslam ilimlerinde söz sahibi kişiler olarak farklı coğrafyalarda görevler almışlardır. Ayrıca bilimsel çalışmaların da yapıldığı medreselerde bilimsel neşriyat da öne çıkmıştır. Bu bakımdan medreseler etrafında devasa kütüphaneler kurulmuştur.

Medrese müfredatı resmi bir müfredat olarak devlet kontrolünde olmuştur. Bilimin ve ilmin gelişmesinde, yaygınlaşmasında ve herkes tarafından ulaşılabilir olmasında medreseler önemli bir yere sahiptir. Medreselerin varlığı sosyal ve kültürel olarak kalıcılığı da sağlamıştır. Bilimsel bilginin nesiller boyu devam etmesinde medreseler önemli merkezler olmuştur.

Medreseler, Osmanlı Devleti’nin son dönemine kadar faal olmuştur. Cumhuriyetin ilan edilmesi ve laiklik ilkesinin benimsenmesi neticesinde medreseler kapatılmıştır. Medreseler kapatılmış ve tevhidi tedrisat kanunu kabul edilmiştir. Tevhidi tedrisat ile eğitim ve öğretim birleştirilmiştir.

Okullarda kurumsal olarak laiklik kapsamında bilim ve akıl öncelenmiş ve İslami ilimler Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak çok sonradan müfredata alınmıştır. Medreseler günümüzde kalmamıştır.

Medreseler Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. dilara dedi ki:

    Medrese; İslam dinine uygun bilgilerin okutulduğu öğretim kurumuna denir. Bir nevi eski zamanların üniversitesi demekmiş. Hem dini hem de ilmi bilgiler orada okutulurmuş.

Yorum Yaz