Meclisi Ayan Nedir Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda meclisi ayan nedir kısaca özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Meclisi Ayan 1876 yılında Kanunu Esasi sayesinde kurulmuş bir yasama meclisi olarak tarihe geçmiştir. Azınlıkların haklarının korunmasında ve özgürleşmenin önünün açılmasında önemli bir idari yapı olarak kurulmuştur. Meclisi Ayan’ın da kendine göre idari özellikleri ve kuralları bulunmaktadır.

Meclisi Ayan’ın özellikleri şu şekildedir:

*Ayan meclisinin üyelerini padişah seçerdi.

*Ayan meclisi üyeleri milletvekillerinin sayısının üçte birini geçmezdi.

*Ayan meclisinin başkan ve üyeleri onurlu ve güvenilir kişiler olarak kırk yaşının üstünde kişiler olurdu.

*Devlet kadrolarında yer alan vali, elçi ve benzeri pozisyonlarda görev yapanlar ayan meclisine üye olabilirdi.

*Ayan meclisi üyeliği hayat boyunca sürerdi.

*Kanun ve bütçe tasarılarının görüşüldüğü ve düzenlendiği bir yer olarak görev yapar ve gerekli düzenlemelerin sağlanması için mebuslar meclisiyle irtibatlı olarak çalışırdı.

Osmanlı Devleti’nde son dönem ıslahat hareketlerinden biri olarak ayan meclisinin kurulması devlette bir yenilenme temayülünün oluşmasında etkili olmuştur. Bu nedenle bu yenilenme hareketleri sürekli olarak olumlu karşılanmıştır. Çoğu yenilik hareketleri Osmanlı için kötü sonuçları da doğurmuştur. Osmanlı Devleti’nin tahakkümünün zayıflamasında etkili olmuştur.

Ayan meclisinin kurulması da bu yenilenme hareketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin merkezi otoritesinin zayıflamasına neden olan durumlar da yaşanmıştır. Zamanla Osmanlı tahakkümünü kaybetmiştir.

Meclisi Ayan Nedir Kısaca Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, meclisi ayanın özellikleri kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.