Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Meal Nedir Kısaca Tanımı

Bu yazımızda meal nedir kısaca tanımı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kuranı Kerim, Arapça olarak nazil olmuştur. Cahiliye toplumunda şiir panayırları meşhurdur. Arapça en kadim ve derin dillerden biri olarak şiir temrinleri nedeniyle sürekli bir gelişme göstermiştir. Bu nedenle Kuran dili olarak takdir edilmesinde hikmetler bulunmaktadır. Kuranı Kerim, muhalled Arapça olarak bilinmektedir. Bir dilden başka bir dile çevirme işlemine meal denir.

Meal, olduğu gibi tercüme etmektir. Fakat burada önemli olan iki farklı dil arasında gerçekleşmesidir. Kuranı Kerim Türkçe Meali, Arapça’dan Türkçe’ye çevrilen anlamındadır. Meal, açıklama içermez. Sadece bir çeviri söz konusudur. Bu çeviri de bir dilden başka bir dile şeklinde gerçekleşir. Asıl dilden ihtiyaç duyulan dile çevrime şeklinde de anlaşılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayşe dedi ki:

    bunları yazana teşekkürler, meal ne demektir kısa yazılmış ben açık sözlü olmak gerekirse beğendim, böyle siteler daha çok olsa keşke :)

  2. gaye dedi ki:

    Meal sözcüğünün tanımı; Kur’an âyetlerini her yönü ile aynen çevirme iddiası olmaksızın, başka bir dile aktarmak anlamında kullanılır. Kur’ân’ın başka dillere çevirisi de denilebilir.

Yorum Yaz