Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Matematik Ne Zaman Bulundu Kısaca

Bu yazımızda matematik ne zaman bulundu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Matematik, öğrenilmesi gereken bilgi demektir. Matematik’in nasıl ortaya çıktığı ve ne zaman kullanıldığı hakkında kesin bilgilerin dışında rivayetler bulunmaktadır.

 

Matematik ilk olarak M. Ö. 500 yıllarında Pisagor Okulu’nda Pisagor tarafından akademik ölçüde kullanılmıştır. Fakat birçok filozofa göre Matematik’in keşfedildiği topraklar Mısır’dır.

Mısır’da toprağa bağlı vergilendirme sistemlerinin, toprak kayıplarının doğal afetler sonucu kaybedilmesiyle yeniden düzenlenmesi şeklinde gelişen süreçte Matematik’e olan ihtiyaç ortaya çıkmıştır.

Bununla beraber bir takım rivayetlere göre de ilk insan ve ilk peygamber olan Hazreti Adem (a.s.)’a da Matematik ilminin öğretildiği düşünülmektedir. Fakat insanların yaygın bir biçimde Matematik’i kullanması bundan 5000 yıl öncesine kadar gitmektedir. M. Ö. 3000 yıllarında Mısır’da Matematik bulunmuş ve kullanılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ebru dedi ki:

  biraz kısa olmuş ama matematik ne zaman bulunmuştur ödevimde işe yaradı. Bulan için dua etmeyeceğim yalnız çünkü sevmiyorum matematiği.

  1. Anonim dedi ki:

   Matematik silikler icin degildir zaten terk et burayı bilim yoksunu

  2. Anonim dedi ki:

   Bizene matematikte seni sevmiyor

  3. Mindbqk dedi ki:

   Bizene matematikte seni sevmiyor

Yorum Yaz