Matematiği Kullanan Meslekler

Hangi Meslek Dalları Matematiği Kullanır

Matematiği kullanan meslekler nelerdir ? Matematik günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bakkaldan bir şeyler alınırken bile bir matematik mevcuttur. Ancak elbette bazı meslekler daha ileri veya daha sık matematik kullanmaktadır. Kimya, mimarlık, muhasebe, mühendislik gibi alanlarda matematik sıkça kullanılır.            Matematiksel terim ve formüllerin sürekli kullanıldığı bu meslekler matematiğin farklı alanlarını kullanabilmektedir. Örneğin kimyada bileşik oluşumunda kesirlerden yararlanılır. Mühendislikte ise güvenlik hesapları yapılırken sık sık kalkülüs denilen matematik alanına başvurulur. Mimarlıkta da örneğin bir binanın iskeletinde ve projesinde ölçü birimlerinden faydalanılır. Muhasebede para akışlarını kontrol edebilmek ve gelir ile giderleri hesaplamak için matematiksel işlemler yoğun bir biçimde kullanılır.

Bunlar dışında tekstil, marangozluk ve benzeri mesleklerde de matematik kullanılmaktadır. Matematiğin kullanıldığı meslek dalları örnek vermekle bitmez.

toplama işlemi matematik rakam

3 yorum

  1. beğendim ben emeğinize sağlık, matematik bilimini kullanan meslekler kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.