Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Marmara Bölgesinde Yetişen Ağaç Türleri

Marmara bölgesinde yetişen ağaçlar, marmara bölgesinde yetişen ağaç türleri nelerdir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Marmara bölgesinde ağaçların meydana getirdiği ormanlar, genellikle bölgenin yüksek kesimlerinde yer almaktadır. Marmara bölgesinin asıl ormanları ise Anadolu bölgesi tarafında yer almaktadır. Marmara bölgesinde değişen iklim özelliklerinin nedeniyle bir çok ağaç türü bulunmaktadır ancak genellikle Marmara bölgesinde; gürgen, kayın, köknar, çam ve meşe gibi ağaç türleri yaygındır.

MEŞE: Bu ağaç çember gözeneklidir. Bu ağaçta yıl halkaları belirgin olarak görülmektedir. Meşe ağaçlarının genellikle dokuları kaba ve gözenekleri iridir.  Meşe ağacının rengi kirli sarıyı andırmaktadır. Meşe ağacının dışındaki odun ise kirli sarımsı beyaz rengindedir. Bazı meşe türlerinde ise dış odun açık pembe renginde iken göbek ise açık kahverengidir. 

GÜRGEN: Bu ağaç oldukça sert, ağır ve sıkıdır. Gürgen odunu kola kolay bükülmez ve kırılmaz. Gürgen odunu büyük emekler sonucunda şekle girer ancak işlendiğinde yüzeyi temiz olur. Gürgenlerde yıl halkaları belirgin olarak görülmemektedir. Yıl halkaları dağınık ve gözenekleri gözle görülemez. Gürgen ağacının rengi genellikle sarımsı beyaz ya da gri beyazdır.

Marmara bölgesinde yetişen diğer ağaçların da özellikleri, yapıları ve renkleri genellikle aynı ya da benzeridir. Bunun nedeni ise Marmara bölgesinin iklim özellikleridir. Bu ağaçlar da ortak bir iklim üzerinde yetiştiklerinden dolayı yapıları itibariyle ortak özellikler taşımaktadırlar.

Marmara Bölgesinde Yetişen Ağaç Türleri, Marmara Bölgesinde Yetişen Ağaçlar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. melis dedi ki:

  çok yüzeysel ve hatta basit.olmamış

 2. Ebru Gündeş dedi ki:

  Ben beğenmedim desem yalan olur gayet güzel.

 3. berna dedi ki:

  Çok güzeldi teşekkür ederim

 4. berna dedi ki:

  Çok güzeldi teşekkürler

 5. Anonim dedi ki:

  Tek tek isimleri yazılsaydı daha iyi olur.

 6. Dost dedi ki:

  Çok güzel öğretmenim

 7. Bilal dedi ki:

  Çok güzeldi ya bayıldım

 8. benn dedi ki:

  Teşekkürler

Yorum Yaz