Marmara Bölgesinde Nüfus Yoğunluğu Neden Fazladır?

Bu yazımızda Marmara bölgesinde nüfus yoğunluğu neden fazladır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili, bir iç denize sahip bir ülke olarak üç iklim tipinin görüldüğü, dört mevsimin yaşandığı ılıman kuşak ülkesidir. Türkiye’de dağlar kuzey paralelinde uzanmaktadır. Yükselti batıdan doğuya doğru artmaktadır. Bitki örtüsü, ormanlar, makiler, dağ çayırları ve bozkırlardan oluşmaktadır.

Türkiye’deki coğrafik farklılıklar iklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü ülkenin yedi farklı coğrafik bölgeden oluşmasına neden olmaktadır. Bunlardan biri de Marmara Bölgesi’dir. Marmara Bölgesi, ülkenin kuzeybatısında yer alır.

Marmara Bölgesi’nde yükselti çok azdır. Bir iç deniz bulunur. İki boğazla Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlar. Şehirleşme oldukça fazladır. Eğitim, ulaşım, güvenlik, sağlık, iletişim imkanları gelişmiştir.

Marmara Bölgesi sanayi, ticaret, tarım ve hayvancılık bakımından oldukça gelişmiştir. Bu nedenle bölgede nüfus yoğunluğu fazladır.

3 yorum

  1. Marmara bölgesinde nüfus miktarının fazla olmasının nedenleri zannımca bu yazıda çok özet ve faydalı bilgiler dahilinde çok güzel anlatılmış gerçekten bu yazıyı bir kere okuduğumda çok güzel nedenleri kavradım.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.