Marmara Bölgesi Müzik Yemek Giyim Halk Oyunları Nelerdir?

c12

Bu yazımızda Marmara Bölgesi müzik yemek giyim halk oyunları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden nüfus olarak en yoğun olanıdır. İklim, bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri bakımından insanların yaşaması için çok uygundur. Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklimler görülmektedir. Bitki örtüsü ormanlar, makilikler gibi yeşil alanlardan oluşur. İklimi oldukça elverişlidir. Sıcaklık farklılıkları çok azdır. Yükselti yok denecek kadar azdır.

Marmara Bölgesi’nin coğrafik özellikleri insanların hayatında da oldukça etkilidir. Özellikle de sosyal ve kültürel dokunun oluşmasında rolü büyüktür. Müziği, yemekleri, giyimleri, halk oyunları bakımından bir geçiş coğrafyası olmasına rağmen kendine has özellikler de taşımaktadır.

Müzik aletleri olarak, klarnet, kaval, flüt, ney, davul, def, darbuka, keman, saz, cura, tulum gibi aletler vardır. Müziğin halk oyunlarındaki etkisiyle oyunlar da oldukça köklüdür. Halay, karşılama, hora, bengi, zeybek bölgede oynanan oyunlardır.

Halk oyunları genelde eğlence amaçlı olup, kına geceleri gibi hüzünlü anlarda da bir tören havasındadır. Halk oyunları özellikle Güney Marmara’da hala yaygındır. Kuzey Marmara modern danslar, müzikler, yemekler ve giyimlerin olduğu bölge olarak batı kültüründen etkilenmiştir.

Güney Marmara’nın köylerinde gelenek ve görenekler, örf ve adetler yaşatılmaya devam etmektedir. Bölgenin yemekleri, İstanbul pilavı, çardak kebabı, köfte, höşmerim, lokum, pişmaniye gibi ürünlerdir.

Yöresel kıyafetlerde kadınlar oyalı yazma, şalvar giyerken, erkekler genelde fes takıp şalvar giymektedir.

Marmara Bölgesi Müzik Yemek Giyim Halk Oyunları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.