Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Malazgirt Savaşının Türk Tarihi Açısından Önemi Nedir?

Aşağıda Malazgirt Savaşının Türk tarihi açısından önemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Türkler, uzun yıllar boyunca Orta Asya topraklarını yurt edinmişlerdir. Günümüzde de birçok Türk devleti Orta Asya üzerinde kurulmuştur. Türkler, Orta Asya coğrafyası üzerinden göç ederek Anadolu coğrafyası üzerine doğru akın etmişlerdir. Türkler Anadolu coğrafyası üzerinde yerleşik hayat sürmeye başlamışlardır.

Moğol istilaları sonucunda Anadolu tarafına göç etmek zorunda kalan Türkler, Anadolu topraklarına girme safhasında diğer işgalci yabancı kuvvetlerle karşı karşıya gelmişlerdir. Bu nedenle savaşmak zorunda kalmışlardır. Bu aşamada 1071 yılında Malazgirt Meydana Savaşı gerçekleşmiştir.

1071 yılında gerçekleşen Büyük Selçuklu hükümdarı Alparslan ile Bizans imparatoru Diyojen arasında gerçekleşen ve 250 bin kişilik orduya karşı çok az sayıda ordu birlikleriyle karşılık verilip zafer kazanılmıştır. Malazgirt zaferi sayesinde Anadolu topraklarına giriş imkanı oluşmuştur.

Malazgirt Meydana Savaşı’nda kazanılan zafer Türklere Anadolu’nun kapılarının açılmasına yaramıştır. Anadolu üzerine göç akınları başlamıştır. Türkler Anadolu coğrafyasının Türk yurdu olmasında demografik uygulamalar başlatmışlardır.

Anadolu üzerine gelerek yurt edinme çabaları Türklerin Anadolu coğrafyasına yayılması ve burada yeni bir devlet teşekkülü oluşturmaları ile gerçekleşmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti bu topraklarda kurulmuştur. Böylece Türklerin Anadolu’da bin yıllık serüveni başlamıştır.

Geçmişten günümüze Anadolu üzerinde Türkler hakimiyet oluşturmuş ve bu toprakların iskan ve imar edilmesinde önemli bir rol oynamışlardır.

Malazgirt Savaşının Türk Tarihi Açısından Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. YAKUP dedi ki:

  teşekkürler ödevim için işime yaradı yazanların eline sağlık mükemmelsiniz.

 2. erdoğan dedi ki:

  Malazgirt Savaşı; Türk tarihi için büyük önem taşır. Malazgirt Zaferi sonucunda Anadolu’nun kapıları kesin olarak Türklere açılmış oluyordu. Böylece Anadolu’nun, Türklerin ebedî vatanı olması için en büyük adım atılmıştır.

  1. derya dedi ki:

   çok işime yaradı kim yazdıysa emeğine sağlık beğendim.

Yorum Yaz