Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Madde Döngüsü Nedir Nasıl Gerçekleşir?

Bu yazımızda madde döngüsü nedir nasıl gerçekleşir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tabiatta canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için doğal dengenin korunması ve çevresel faaliyetlerin gerçekleşmesi için bazı tabi faaliyetler gerçekleşmektedir. Dünya ekosisteminde Güneş merkezli olarak bir takım maddeler, hava, su ve yer küre arasında alışveriş halinde olarak döngülere sebep olmaktadır.

Ekosistem içerisinde madde alışverişlerinin sürekli devridaim içinde olması madde döngüsünü oluşturur. Madde döngüleri çok çeşitli ve süreklidir. Oksijen, karbondioksit, kükürt, fosfor, azot ve su döngüleri madde döngülerini oluşturur.

Karbon Döngüsü

Karbon canlıları oluşturan temel elementlerden biridir. Canlılığın devam etmesini sağlayan bir döngü içerisinde doğal dengeyi korur. Bitki ve diğer canlılar arasında solunum ve besin üretme ilişkisinden kaynaklanarak karbondioksit ve oksijen döngüsü oluşur.

Yeşil bitkiler fotosentez yaparak karbondioksit kullanıp, oksijen üretir. Oksijenli solunum yapan canlılar oksijen tüketip karbondioksit salar. Böylece döngü oluşur.

Azot Döngüsü

Azot, temel elementlerden biri olarak atmosferde %78 oranında bulunur. Atmosferdeki azot, azot bileşiğine kimyasal yollarla çevrilerek bitkiler tarafından tutulur. Toprağa karışır. Toprakta yeniden enerji sentezi için kullanılır. Bir besin ve enerji döngüsü oluşturur.

Su Döngüsü

Buharlaşan su yükselir. Isınan havanın yükselmesiyle soğuk hava akımları karşılaşması sonucunda yağışlar gerçekleşir. Buhar, su olarak yeryüzüne döner. Böylece döngü oluşur.

Fosfor Döngüsü

Yeryüzünde karalarda bulunan fosfor yağışlarla suya karışır. Balıklar ve deniz canlıları tarafından sindirilir. Bu yolla tekrar toprağa ya da insan vücuduna geri döner. Fosfor döngüsü oluşur.

Kükürt Döngüsü

Kükürt, proteinlerin yapısında bulunduğu için temel bir elementtir. Kükürt bileşikleri olarak toprağa karışır. Bitkiler tarafından tutulur ve kullanılır. Bu yolla insana geçer ve bir protein döngüsü içerisinde enerji oluşturur.

Madde Döngüsü Nedir Nasıl Gerçekleşir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sevim dedi ki:

    Madde döngüsü canlı yaşamında oldukça önemlidir çünkü madde döngüsü sayesinde oksijen, karbondioksit gibi önemli maddelerin üretimi ve dönüşümü gerçekleşir.

Yorum Yaz