Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

LYS Sonrası Tercih Döneminde Üniversite Seçimlerinde Gerekli Kriterler

Bu yazımızda LYS sonrası tercih döneminde üniversite seçimlerinde gerekli kriterler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gerçekleştirilecek tercihlerde, tercih kılavuzu sayesinde üniversiteler hakkında en güncel bilgiler sağlanmaktadır. Bir üniversitenin fakültesinde istenilen bölümün gerekli puan aralığı ve başarı sıralaması ne kadar yüksek olursa olsun, üniversiteye girmeye hak kazanan kişinin üniversite kalitesini yükselttiği bilinmektedir.

Bu durumda üniversite öğrenciye 12 yıllık zorunlu eğitimin ardından bir eğitim değeri katmaz. Öğrenim kriterlerini ortaya koyarak öğrencinin yüksek öğrenim görmesini ve kendini gerçekleştirmesini amaçlar. Bu nedenle öğrenci üniversiteden bir şeyler almak zorundadır. Üniversiteler, çok yönlü ve çok farklı yapılarıyla bir arada yaşamanın en doğal hallerini ortaya koymaktadır.

Pragmatik öğrenci anlayışından modern ve kültürel bir seviyede üniversite hayatında akademik kariyer kombinasyonu farklı fakültelerden seçmeli ders alınarak da sağlanırken, bunu en iyi sağlayan akademik idari kadrolardır.

Bu nedenlerle üniversiteler, mimarisi, mevkisi, tarihi ve profiliyle öne çıkmaktadır. Öğrencilerin bu bakımdan üniversite tercihi yaparken prestije de önem vermesi gerekir. Çünkü meslek hayatında üniversite prestiji akademik başarı kariyerinin de önüne geçebilir. Üniversite okumaktan çok hangi bölümün ne tür işlevselliklerle mezun verdiği de önem kazanmaktadır.

Özel üniversitelerin ekonomik anlamda sürekli ikinci plandadır. Devlet üniversiteleri ise hak edilmiş bir başarı olarak görülmektedir. Bu nedenle tam burslu özel bölümler ile devlet bölümleri yarışmakta ve devlet bölümleri meslek hayatında öne çıkmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bölümlerin tam kapasite istifadeye sunulmuş olmasıdır.

LYS Sonrası Tercih Döneminde Üniversite Seçimlerinde Gerekli Kriterler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ezo dedi ki:

    Bu yazınız gerçekten benim çok işime yaradı. LYS’den sonra tercih zamanında doğru bir üniversite seçmeme çok yardımcı oldu. Bu yazıyı arkadaşlarım ile de paylaşacağım. Emeğinize sağlık.

Yorum Yaz