Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin İzlediği Dış Politikayı Nasıl Etkilemiştir?

Aşağıda Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin izlediği dış politikayı nasıl etkilemiştir kısaca olarak ele alacağız.

Lozan Barış Antlatşması, tarihin en önemli anlaşmalarından biridir. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Türkiye’yi yakından ilgilendiren kararlar alınmıştır. Lozan, cumhuriyetin ilanından evvel imzalanmıştır. Lozan Barış Konferansı ile dış politikanın belirlenmesi söz konusu olmuştur.

Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin izlediği dış politikayı etkileyip “Yurtta sulh, cihanda sulh” politikasının belirlenmesini sağlamıştır. Lozan, Türk dış politkasının ve iç politikanın belirlenmesinde bir mihenk taşı olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılları olan ilk yıllarda birçok inkılap yapılmıştır. Bu inkılaplar Türkiye’nin gelişmesi için çok etkili olmuştur. Lozan Barış Antlaşması da bunda etkili olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. duygu köseoğlu dedi ki:

  eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin İzlediği Dış Politikayı Nasıl Etkilemiştir? mükemmel olmuş, bu arada Iğdır güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

  1. Namesiz dedi ki:

   Ne kadar safsın, beyine ihtiyacın var

   1. Anonim dedi ki:

    Bencede tam bir mal

Yorum Yaz