Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Bu yazımızda Louis Pasteur hayatı ve buluşları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Louis Pasteur, 27 Aralık 1822 yılında Fransa’nın Dole şehrinde dericilikle uğraşan fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Bu nedenle onu okutmak için bütün varını ortaya koyan bir aileye sahip olarak geçim sıkıntısı çekerek büyümüştür.

Küçük yaşlardan itibaren resme ilgisi olan bir çocuk olarak çeşitli resimler yapmış ve bu resimler birçok yerde sergilenmiştir. Resim çalışmaları yeteneklerinin gelişmesini sağlamıştır. Arbois Ortaokulu’nu bitirmiştir. Besançon Koleji’ni de bitirmiştir. Öğretmenlik fakültesini bitirerek 1846 yılında lisansını almıştır.

Öğretmenlik mesleği yerine akademik çalışmalara yönelen Pasteur, fizik ve kimya alanlarında 1847 yılında doktora yapmaya başlamıştır. 1848 yılında asistanlık yapmıştır. 1854 yılında profesörlük unvanı kazanmıştır. Aynı yıllar içerisinde fakültelerde dekanlık yapmaya da başlamıştır.

1849 yılında evlenen ve dört çocuk sahibi olan Pastuer, üç çocuğunu kaybetmiş, bir çocuğunun da Almanya ile yapılan savaşta esir düşmesi nedeniyle zor günler geçirmiştir. Almanya’yı sürekli olarak suçlamıştır. Daha sonra kendine Almanya’dan verilen ödülleri de reddetmiştir.

1857 yılında mayalama konusunda bilimsel olarak çalışmalar da yapmıştır. Bira, şarap, sirke ve sütün mayalanmasında oldukça etkili yöntemler geliştirmiştir. Buna bağlı olarak da bazı bulaşıcı hastalıkların mikroorganizmalardan kaynaklandığını bulmuştur. Kolera salgınına karşı ilaçlar da geliştirmiştir. İstanbul’u bu çalışmaları kurtarmıştır. Pasteur, II. Abdulhamid tarafından da bu bakımdan taltif edilmiştir. 1895 yılında ölmüştür.

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz