Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Leyla İle Mecnun Hikayesi Kısa Özet

Bu yazımızda Leyla ile Mecnun hikayesi kısa özet kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Leyla ile Mecnun, tasavvufi bir aşk hikayesi olarak edebiyatta yerine almıştır. Şahısların gerçek olduğu düşünülmektedir. Edebiyatımızda en iyi örneğini Fuzuli vermiştir. Sinema, tiyatro, roman, hikaye, şiir türlerinde konu olarak seçilmiştir.

 

Leyla ile Mecnun’un hikayesi kısaca şöyledir:

Necid çöllerinde yaşayan Amir oğullarından Kays ile Leyla adında bir kız çocukluk yaşlardan itibaren birbirlerine sevdalıdırlar. Bu durumu öğrenen Leyla’nın ailesi, kızlarını çadıra kapatır ve Kays ile görüştürmek istemez.

Kays bu duruma çok üzülür, dertlenir. Kays, aşkında mecnun – deli olarak çöllerde dolaşmaya başlar. Babası Kays’ın bu durumdan huzursuz olur. Leyla’yı ailesinden ister. Leyla’nın ailesi Kays, mecnun oldu diye kızı vermez.

Babası, Kays’ın iyileşmesi için Kabe’ye dua etmeye gider. Yalnız, Kays duasında derdinin daha da artmasın için dua etmiştir. Duası kabul olmuştur. Leyla’nın ailesi kızı vermemekte ısrar etmiştir. Mecnun çöllerde yabani hayvanlarla arkadaşlık kurmaya başlamıştır.

Nevfel isimli hükümdar, Mecnun’un durumuna acımıştır. Kızı istese de vermemişlerdir. Nevfel savaşmak zorunda kalmıştır. Mecnun, Leyla’nın tarafı savaşı kazansın diye dua etmiştir. Nevfel ikinci savaşta Leyla’nın ailesini mağlup etmiştir. Mecnun’un duasını öğrenince Leyla’yı istemekten vaz geçer.

Leyla, İbni Selam ile evlenir. İbni Selam’a yaklaşmak istemeyen Leyla, cinlerin onları rahatsız edeceğini söyler. İbni Selam öldükten sonra da Mecnun’u ziyarete gider. Mecnun, Leyla’yı tanımaz. Leyla, orayı terk eder ve ölür. Mecnun da Leyla’nın mezarının başında ölmek için dua eder ve oracıkta ölür.

Leyla İle Mecnun Hikayesi Kısa Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Kübra dedi ki:

    Keşke sonu böyle olmasaydı, üzüldüm :(

  2. sevda dedi ki:

    ben çok beğendim çünkü Türkçeden leyla ile mecnun hikayesi özeti yazmamızı istedi öğretmen ben bunu yazdım ve 100 aldım o yüzden 5 yıldız veriyorum bu siteye.

Yorum Yaz