Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Laikliğin Kişiye ve Topluma Sağladığı Ne Gibi Faydalar Vardır Arkadaşlarınızla Tartışınız.

Bu yazımızda laikliğin kişiye ve topluma sağladığı ne gibi faydalar vardır arkadaşlarınızla tartışınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Laiklik, Fransa’dan ithal edilen bir ideolojidir. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması şeklinde uygulanmaktadır. Laiklik en yoğun olarak inkılaplar döneminde 1923 – 1938 yılında uygulanmıştır. 1937’de anayasaya girmiştir. Laikliğin bireysel ve toplumsal olarak faydaları bulunmaktadır.

Dinin istismar edilmesinin önüne geçerek insanların kandırılmasını önler. Laiklik, din özgürlüğünün yaşanmasının önünü açması gerekir. Bu bakımdan dini duyguların da istismar edilmesinin önündedir. Dini müesseselerinin faaliyet göstermesinde ve eğitim hizmetlerini müstakil olarak gerçekleştirmesinde laiklik toplumsal olarak fayda sağlamaktadır. Laikliğin din düşmanlığı olarak algılanmaması ve uygulanmaması gerekir. Bu nedenle doğru anlaşılması gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    Bu konuyu öğretmenimiz de bize münazara yapmamız için vermişti. Ben Laikliğin kişiye ve topluma büyük faydaları olduğunu savundum ve bizim grup diğer grubu yendi. Tabi bu sayfadan da yardım aldım.

Yorum Yaz