Kuvayı Milliye’nin İhtiyaçları Nasıl Karşılanmıştır

Kuvayı Milliye’nin İhtiyaçları Nasıl Sağlanmıştır, Kuvayı Milliye’nin İhtiyaçları Nasıl Karşılanmıştır

Türk Kurtuluş Savaşı Türk Milleti için I. Dünya Savaşı’ndan çok daha önemlidir. Çünkü Türk milletbu kurutulu için çok büyük bir mücadele vermiştir. Halk oldukça fakir, bitkin ve orgun durumdadır. Verilen mücadelede gerekli silah ve para yoktur, kurtuluş için halk tüm imkânlarını seferber etmiştir. Kurtuluş mücadelesinde hem yerli hem de yabancı kaynaklar devreye sokulmuştur.

Yurdun işgal edilmesinin ardından başlayan Kurtuluş Savaşı’nda itilaf devletleri asker ve silah bakımından oldukça üstün durumdadır. Bu dönemde Osmanlı Devletinin silahlarına da Mondros Anlaşmasının maddeleri sonucunda el konulmuştur. Bu nedenle kurutuluş mücadelesinin temel finansmanı yine Türk milletinin sınırlı imkânlarından sağlanmıştır. Asker sayısı oldukça azdır ve mühimmat da bu dönemde yeterli değildir.

Ülkede bulunan her aile milli mücadeleye destek olmaya çalışmıştır. Bu doğrultuda Tekalif-i Milliye emirleri çıkarılmış ve tüm halk milli mücadeleye destek için davet edilmiştir. Her aile çamaşır,çorap ve çarık hazırlayarak orduya teslim etmiştir.

Yine milli mücadele faaliyet gösteren askerler için gerekli olan malzemeler bu emirler doğrultusunda Türk halkından istenmiştir. Bu malzemeler halk tarafından hazırlanarak Tekalif-i Milliye Komisyonuna teslim edilmiştir.

Kuvayı Milliye’nin İhtiyaçları Nasıl Karşılanırdı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.