Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazı

Bu yazımızda kutlu doğum haftası ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam Peygamberi, Hazreti Muhammed (s.a.v.)’ın dünyayı teşrifi Miladi olarak 571 yılıdır. 20 Nisan günü dünyayı teşrif ettiği bilinmektedir. Bu nedenle Miladi olarak kutlu doğum 20 Nisan haftasında çeşitli etkinliklerle kutlanır.

 

Peygamber (a.s.), Hicri olarak Rebiyülevvel ayının 12’sinde dünyayı teşrif etmiştir. Bunlarla beraber, Peygamber (a.s.)’ın dünyayı teşrif etmesiyle başlayan vetire peygamberliğine kadar olan zaman diliminde O’nun yüksek ahlak sahibi biri olarak yetim, öksüz, çoban, tüccar, emin bir kişi olması peygamberlik vetiresini başlatmıştır.

Peygamber (a.s.), vahiy ve akıl ile birlikte vicdanlara seslenerek, insanlık değerlerinin yüceltilmesi ve şirkin önüne geçilerek hakikatin peşine düşülmesi gerektiğini, tevhid ve vahdet imanı ile ümmet olma şuuruna erebilmeyi, Allah’tan başka kimseye kulluk edilmemesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Peygamber (a.s.)’ın doğduğu yıldan ve günden daha önemli bir şey varsa o da niye doğduğudur. Bütün Müslümanları ve dünya milletlerini yakından ilgilendiren esas mesele budur. Bu meselenin kutlu doğum haftalarında enine boyuna konuşulması gerekir.

Rahmet Peygamberi’nin dünyayı teşrifi, manevi bir tatmin vesilesi değildir. Bir prensipler bütünü olarak ahlaki ve hukuki sistemlerin insan merkezli ve tevhid odaklı yükselmesi ve insanların iyiye, doğruya ulaşarak adil bir düzen kurmalarıdır.

Bu bütün dünya tarafından kabul edilmektedir. Müslümanların, kutlu doğum haftalarında bu yönde etkinlikler düzenlemesi ve peygamberin tebliğini anlatmaları gerekir. Böylece barış, huzur ve adalet ortamı tesis edilmekte olur.

Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. BERKAY ÇAPAR dedi ki:

    Çok güzel kutlu doğum haftası hakkında bilgi beğendim.

  2. esra dedi ki:

    kutlu doğum haftası ile ilgili kompozisyon ödevimi bu yazınızdan esinlenerek yazdım veee öğretmenim çok beğendi. Böyle başarılı yazılarınızın devamını dilerim.

Yorum Yaz