Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde

kuserel-isinma-sonuclariDünya üzerindeki sera etkisine ortam hazırlayan gazlar %36-70 su buharı, %9-26 oranındaki karbon dioksit, %4-9 oranında metan gazı ve %3-7 oranında ozondan meydana gelir.

NEDENLERİ:

  • Petrol, kömür, doğal gaz, fosil yakıtlarının yanması sonucunda atmosfere karbondioksit, metan ve azot oksitleri gibi zehirli gazların yayılması ve yayılan gazların atmosferde yayılması sonucunda sera gazları artar.
  • Sera gazlarının artması sonucunda güneş ışınları dünyaya daha fazla gelerek yeryüzünün daha fazla sıınmasına sebep olur.
  • Yer kabuğundan ısı yansıdığında tekrar atmosfer dışına çıkması gerekirken bu durum engellenir ve sera etkisi dünya üzerinde yayılır ve bu durum da sera etkisi sonucunda dünya üzerindeki sıcaklık ortalamalarını arttırır ve küresel ısınmaya sebep olur.

SONUÇLARI:

Küresel ısınma sonucunda dünya üzerinde iklim değişiklikleri meydana gelir. Şiddetli kasırgalar ve seller oluşur. Ayrıca uzun süre süren kuraklıklar ve çölleşme meydana gelir.

Kutuplardaki buzullar erir ve kıyı kesimler su altında kalır ve dünya üzerinde yaşanabilir alanlar daha da azalır.

Karlı dağlardaki ısı değişimleri çok fazla olur bu nedenle de çağlar meydana gelir ve canlıların yaşamları tehlike altına girer.

 

Su kaynakları büyük bir hızla tükenir ve canlılar susuzluk ile karşı karşıya kalır.

Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sonuçları Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Bölümünden Bizlere Yazın. 

30 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.