Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2019

Dünyamızın Isısının Yükselmesinin Sebepleri Nelerdir?

Dünyamızın ısısının yükselmesine nelerin sebep olduğunu biliyor musunuz? Açıklayınız.

İnsanların yaptıkları faaliyetler sonucu havaya karışan zehirli gazların sera benzeri bir etki yaratması ile dünyada iklim değişiklikleri yaşanmasına ve dünyanın genel olarak sıcaklığının artmasına küresel ısınma adı verilir. Atmosferde sera etkisi yapabilecek gazlar biriktiğinde küresel ısınma oluşmaya başlar. Sera etkisi yapan zararlı gazlara ise karbondioksit, su buharı, metan gazı örnek verilebilir. Bu ve benzeri gazlar güneşten gelen ışınları fazla soğurur ve dünyanın ortalama sıcaklığı artmış olur.

Dünyanın Isısının Yükselmesinin Sebepleri:

  • Petrol, kömür, doğal gaz, fosil yakıtlarının yanması sonucunda atmosfere karbondioksit, metan ve azot oksitleri gibi zehirli gazların yayılması ve yayılan gazların atmosferde yayılması sonucunda sera gazları artar.
  • Sera gazlarının artması sonucunda güneş ışınları dünyaya daha fazla gelerek yeryüzünün daha fazla sıınmasına sebep olur.
  • Yer kabuğundan ısı yansıdığında tekrar atmosfer dışına çıkması gerekirken bu durum engellenir ve sera etkisi dünya üzerinde yayılır ve bu durum da sera etkisi sonucunda dünya üzerindeki sıcaklık ortalamalarını arttırır ve küresel ısınmaya sebep olur.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz