Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

Küresel Isınma Nedir Kısaca

Aşağıda küresel ısınma nedir kısaca olarak ele alacağız.

Dünyada çevresel sorunlar sürekli artmaktadır. Günümüzde çevre sorunlarının oluşmasında ve artmasında neden olan etken beşeri faaliyetlerdir. Çevresel sorunların oluşması daha fazla sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Günümüzde en önemli çevre sorunlarından biri de küresel ısınmadır. Küresel ısınma, ısınma olarak değil dünya genelinde ısı ve sıcaklık dengelerinin değişmesi ve kirliliklerin artmasıyla bu dengelerin zararlı hale gelmesiyle meydana gelmektedir.

Küresel ısınma, sanayi faaliyetleri, ulaşım faaliyetleri ve diğer endüstriyel faaliyetler nedeniyle havaya karışan karbon gazlarından meydana gelmektedir. Havadaki karbondioksit oranının artması atmosferik faaliyetlerin de engellenmesine neden olarak atmosferin daha da ısınmasına neden olmaktadır.

Küresel ısınma sera gazlarının doğaya kontrolsüz salınması sonucunda hava kirliliklerinin yaşanması, atmosferin özelliklerinin bozulması ve dünyanın daha fazla ısınarak iklim değişikliklerinin yaşanması sonucuyla meydana gelmektedir. Küresel ısınmada, sera gazları havada bir perdeleme oluşturarak döngülerin oluşmasında engelleme yapar. Bu da atmosferdeki güneş ışınlarının yeryüzünden yansımasıyla atmosferde asılı kalmasına neden olur. Bu nedenle de küresel bir ısınma meydana gelir.

Atmosferde askıda kalan gazlar, dünyanın ısıl dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle iklim değişiklikleri meydana gelir. Sıcak yerler soğur, soğur yerler ısınır, buzullar erir, aşırı donlar başlar, küresel ısınma arttıkça aşırılık da artar. Böylece doğal dengeler bozulmaktadır.

Küresel Isınma Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz