Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Kur’an-ı Kerim Kitap Haline Getirilmeseydi Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkabilirdi Tartışınız.

Bu yazımızda Kur’an-ı Kerim kitap haline getirilmeseydi ne gibi sorunlar ortaya çıkabilirdi tartışınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kuranı Kerim, Peygamber (a.s.)’ın peygamberlik vazifesi yaptığı yirmi üç sene içinde parça parça nazil olmuştur. Nazil oldukça vahiy katipleri hayvan deri ve kemiklerine ayetleri kayıt altına almıştır. Kuranı Kerim, bu şekilde aşırı yüklü olarak deri ve kemiklerle bir yerde mahfuz tutuluyordu. Neredeyse bir araba kadar yüklü olan Kuranı Kerim’in muhafaza edilmesi oldukça zordu. Bu nedenle kitaplaştırma vetiresi başlamıştır.

Hazreti Ebubekir (r.a.) döneminde Kuranı Kerim kitap haline getirilerek muhafazası kolaylaştırılmıştır ve çoğaltılmasının önündeki engeller kaldırılmıştır. Kuranı Kerim, kitap haline getirilmeseydi, kayıplar yaşanabilirdi, tahrifat yaşanabilirdi. Kuranı Kerim, kötü insanların hışmına kolaylıkla uğrayabilirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Zeren dedi ki:

    kuranı kerim kitap haline getirilmeseydi ne gibi sorunlar ortaya çıkabilirdi öğrendim.

  2. Anonim dedi ki:

    Gerçekten rüya gibiiii

  3. zehra dedi ki:

    Kur’an-ı Kerim kitap haline getirilmeseydi İslamiyet adına büyük sorunlar ortaya çıkabilirdi. Herkes kafasına göre doğru yaratabilir. Söylene söylene gelen şeyler gerçeklikten çıkabilirdi.

Yorum Yaz