Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Kuraklık Nedir Kısaca

Bu yazımızda kuraklık nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya üzerinde coğrafik özellikler, canlılık hayatını doğrudan etkilemektedir. Coğrafik şartlar, iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, toprak özellikleri bakımından insanların ve diğer canlıların hayatına etki etmektedir.

 

Coğrafik şartlar, çevresel şartları oluşturur. Çevresel şartlar da denge ve döngülerden oluşmaktadır. Denge ve döngüler hayatın devam etmesini sağlar.

Özellikle yağış rejimleri, azot, su döngüsünü oluşturmaktadır. Yağış gerçekleşmezse döngüler kurulamaz ve hayat devam etmez.

Yağış rejimlerinin düzensiz, dengesiz olarak gerçekleştiği yerlerde toprak özellikleri değişmekte, toprak ve su kaynakları kurmaktadır. Kuraklık bu şekilde oluşmaktadır. Yağışsızlık meydana gelmesi kuraklığı tetikler.

Kuraklık, susuzluk dolayısıyla toprağın özelliklerini kaybetmesidir. Özellikle Güneş ışınlarının sürekli dik geldiği yerlerde su kaynaklarının kuruması kuraklığın başlıca nedenlerinden olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Mehtap dedi ki:

    Bu yazıda kuraklık hakkında bilgi vermeniz ve bu bilgileri gayet anlaşılır bir şekilde özetle anlatmanız ödev için çok işime yaradı sayenizde konuyu kavradım. Çok sağ olun.

Yorum Yaz