Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Komşu İle İlgili Atasözleri Ve Anlamı

Bu yazımızda komşu ile ilgili atasözleri ve anlamı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atasözleri, atalarımızın engin tecrübelerinden ve derin gözlem yeteneklerinden beslenerek söyledikleri özlü sözlerdir. Nasihat edici ve ders vericidir. Eğitici ve öğreticidir. Evrensel olarak bir anlam ihtiva eder.

Atasözleri, gelenek ve göreneklerden, örf ve adetlerden, dini inançlardan kaynaklanarak oluşabilir. Atasözleri insani ilişkiler temelinde söylenen, ağızdan ağza, nesilden nesle aktarılan ve sonradan yazıya geçirilen sözlerdir.

Komşu ile ilgili atasözleri şu şekildedir:

*Komşu komşunun külünü muhtaçtır.

Sosyal ilişkilerde aynı hayat alanını paylaşan insanların yine sosyal olarak birbirilerine ihtiyaç duyduklarını ve paylaşmanın, dayanışmanın ve yardımlaşmanın önemini anlatan bir atasözüdür.

*Ev alma, komşu al.

Mal, mülkten daha önemli olan insani ilişkiler geliştirmek ve sosyal ilişkiler kurarak yardımlaşmak, dayanışma halinde olmaktır anlamında bir atasözüdür.

*Komşuda pişer, bize de düşer.

Komşuluk ilişkilerinde insanların sürekli olarak yardımlaşması, dayanışması ve paylaşım içinde olması gerektiğini anlatan atasözüdür.

*Kötü komşu insanı mal sahibi eder.

Kötü komşu malını komşusundan esirgediği için, komşu ihtiyaçlarını kendi halledecek şekilde mal sahibi olur.

*Kapını kilitli tut, komşunu hırsız tutma!

Değer verilen eşyaların açıkta bırakılarak hırsızlığa müsait haline getirilmesine engel ol ki, komşunu suçlamayasın, anlamındadır.

*Komşusu açken tok yatan bizden değildir.

Bir hadis olarak, sosyal ilişkilerde insanların birbirine olan ihtiyacını anlatan ve birbirlerinin sorunlarına çözüm üretme gereğini bildiren bir sözdür.

Komşu İle İlgili Atasözleri Ve Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğba dedi ki:

    Yukarıda verilen komşuluk ile ilgili atasözleri komşuluğun önemini ve kültürümüzdeki yerini çok güzel açıklayan atasözleri olmuş. Ödevim bu yazı sayesinde muhteşem oldu.

Yorum Yaz