Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Kolera Hastalığının Nedenleri ve Tedavisi

Vibrio kolera isimli bakterinin insanların ince bağırsaklarında parazit haline gelmesi sonucunda meydan gelen bulaşıcı hastalığa Kolera Hastalığı denir.

Vibrio kolera adı verilen bu bakteri ince bağırsakta “enterioksin” proteinin yapısında zehir üretilmesine neden olur. Bunun sonucunda da ince bağırsakta monofosfat adı verilen zehirli madde oluşur, vücut sıvısı boşluğa geçer; kişi elektrik ve sıvı kaybı yaşar. Bunun nedeni bağırsaklardan gelen sıvı ağır ishalle dışarı atılır.

Kolera Tedavisi:

Belirtilerine rastlandığında acilen doktora başvurulmalıdır.Bu sırada da kolera hastası olan kişiye 1 litrede 20 gram glikoz, 40 gram sodyum bikarbonat, 4 gram sodyum klorit ve 1 gram potasyum klorit içeren sulu çözelti içirilmelidir. Bununla birlikte 500 gram tetrosiklin kloromfenikol veya kas içi şırınga ile tek sefer sülf inat takviye edilmelidir.

Kolera Hastalığından Korunma Yolları:

Bu hastalıktan korunmak için öncelikle çevre koşulları düzenli hale getirilmeli ve ortamların temizliği sağlanmalıdır. Kolera hastalığının görüldüğü yerlerde su kaynatılarak içilmeli ve yemekler iyice pişirilmelidir. En önemlisi de kolera aşısı yaptırılmalıdır.

Kolera Hastalığının Sebebi ve Tedavisi Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bizlere Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz