Kabartma Yöntemi Nedir Kısaca

hqdefault

Yeryüzündeki herhangi bir alan ya da yeryüzünün tamamı ölçek yardımıyla düzlem üzerine aktarılır ve böylece meydana haritalar çıkar ancak dünya geoit şeklinde olduğundan dolayı düz bir kağıda dünyanın bir bölümü aktarılırken ister istemez de bozulmalar meydana gelir. Bununla birlikte bir alan kağıda aktarılırken o yeryüzünün özelliklerini belirleyen yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de kabartma yöntemidir.

hqdefaultKabartma yönteminin kullandığı bir haritada yöntemin adından da anlaşılacağı gibi kabartma işlemi yapılır ve böylece o bölge belirli bir ölçek dahilinde küçültülür ve maket halinde çizilir. Yeryüzü şekilleri, yükseltiler kabartılarak gösterilir. Ancak kabartma haritaların yapımı zor ve yüksek derecede maliyet gerektirdiğinden bununla birlikte maket şeklinde yapıldığından taşınması zor olduğundan dolayı çok fazla tercih edilen ve kullanılan bir harita türü değildir.

Kabartma Yöntemi Nedir Vikipedi Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.