Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Kişi Dokunulmazlığı Hakkı Nedir Kısaca

Bu yazımızda kişi dokunulmazlığı hakkı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ahlak ve hukuk sistemleri yazılı ve yazısız olarak toplumda insanın hür ve müreffeh yaşamasını sağlar. Toplumda huzur ve barış ortamının tesis edilmesi, birlik ve beraberliğin sağlanması hürriyetin korunmasına ve emniyetin sağlanmasına bağlıdır.

Kişi dokunulmazlığı, en temek insan haklarından biridir. Kişinin özgürlüğü ve güvenliğinin anayasal olarak belirlenmiş sınırlar içinde hiçbir müdahaleye maruz kalamayacağını ifade eder. Kişi dokunulmazlığı anayasal olarak kişinin bir hakkıdır.

İnsan hakları kapsamında da kişilerin özgürlüğüne ve güvenlik ihtiyacının karşılanması için yapılan hizmetlere ikinci şahıs ya da kurumlar doğrudan ya da dolaylı olarak müdahale edemez.

Kişi dokunulmazlığı toplumda birlik ve beraberliğin oluşması, huzur ve barış ortamının sağlanması için gereklidir. Dünyanın bütün ülkelerinde de olması gerekir. Çünkü insan hakkıdır. İnsanlığın gereğidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Asude dedi ki:

    Kişi dokunulmazlığı hakkı konusu bu konu anlatımında çok güzel açıklanmış bence bu yazıda temel haklardan birisi olan kişi dokunulmazlığı hakkı başarılı bir şekilde özetlenmiş.

Yorum Yaz